REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inflacja jakiej nie było od dwóch lat

REKLAMA

REKLAMA

W 2010 r., jak również w roku bieżącym, efekt stycznia był mało widoczny na warszawskiej giełdzie. Rynek zachowywał się dość nerwowo i ostatecznie skończył ubiegły miesiąc ze zniżką, która wyniosła blisko 0,7%. Małe spółki odnotowały zdecydowanie korzystniejsze wyniki niż blue chips. sWIG80 wzrósł o 2,5%, podczas gdy WIG20 był 1,4% na minusie.

Podobnie, jak rok wcześniej, trudno było zaobserwować efekt stycznia na warszawskim parkiecie. Po nerwowym miesiącu jego bilans ostatecznie zamknął się zniżką sięgającą 0,7%. Tym razem wyraźnie lepiej od blue chips wypadły małe spółki.

REKLAMA

Przez dużą część minionego roku to przedsiębiorstwa pozwalały lepiej zarobić. Styczeń miał bohaterów w postaci spółek chemicznych. Ich notowania podskoczyły o blisko jedną czwartą. Słabo natomiast zachowywali się deweloperzy oraz spółki budowlane. WIG-Deweloperzy, głównie za sprawą GTC, stracili blisko jedną dziesiątą. WIG-Budownictwo zniżkował o 4,5%. Oba te sektory pozostają pod presją, przede wszystkim z uwagi na obawy o marże spółek. Nastawienie do nich jest na tyle złe, a wyceny ich akcji na tyle atrakcyjne, że wydają się one coraz ciekawszym wyborem na kolejne miesiące.

Dowiedz się także: Dlaczego polski rynek reaguje na wiadomości z Egiptu?

Jak można było przypuszczać, emocje związane z zaostrzeniem konfliktu w Egipcie nie są dobrym miernikiem obecnych nastrojów na rynkach akcji. Dni Mubaraka są raczej policzone, co skłania bardziej do oczekiwania na uspokojenie atmosfery niż eskalacji obaw. Klimat i skłonność do ryzyka będą w większym stopniu zależeć od kolejnych wiadomości gospodarczych, a nie doniesień z Egiptu. Zarówno grudniowe wydatki konsumentów w USA, jak i styczniowy Chicago PMI okazały się lepsze od przewidywań, co pomogło amerykańskim parkietom odrobić część piątkowych strat. To powinno wystarczyć do ustalenia klimatu, sprzyjającego wtorkowym notowaniom na Starym Kontynencie.

Zachowanie rynków finansowych w poniedziałek dowodzi tego, że wydarzenia w Egipcie bardziej działają na emocje niż zdrowy rozsądek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Kursy walut

Rynek nieruchomości w strefie euro

Inflacji w strefie euro zwiększyła się do 2,4%, najwyższego poziomu od 2 lat. Patrząc z perspektywy rynków nieruchomości na Starym Kontynencie to zdecydowanie ważniejsza informacja niż bieżące doniesienia o ich kondycji. Coraz bardziej uzasadniona staje się dyskusja na temat przyszłej polityki Europejskiego Banku Centralnego, który będzie musiał odpowiedzieć sobie na pytanie o trwałość presji inflacyjnej. Jednocześnie wiemy, że z nadmierną inflacją boryka się od miesięcy Wielka Brytania. Tym samym temat zaostrzenia kursu w polityce pieniężnej na Starym Kontynencie staje się jak najbardziej aktualny. Dla próbujących okrzepnąć europejskich rynków nieruchomości stanowiłoby to poważne wyzwanie.

Rynek nieruchomości w USA

Dziś poznamy grudniowe wydatki budowlane w Stanach Zjednoczonych. Mają one utrzymać się na poziomie z poprzedniego miesiąca. Istotna będzie przede wszystkim ich struktura oraz to, jak wyglądają w sektorze prywatnym i publicznym. Dotychczas poprawa była efektem wzrostu w tym drugim segmencie.

Zespół Analiz Home Broker

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

REKLAMA

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA