| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Kiedy zarejestrujesz firmę w Urzędzie Skarbowym?

Kiedy zarejestrujesz firmę w Urzędzie Skarbowym?

Do tej pory każdy podatnik chcący zarejestrować działalność gospodarczą musiał udać się w tym celu do urzędu miasta lub gminy. Od lipca takie formalności będzie można załatwić w Urzędzie Skarbowym.

Z informacji jakie uzyskał Dziennik Gazeta Prawna wynika, że już za pięć miesięcy rozpoczęcie działalności gospodarczej będziemy zgłaszać w urzędzie skarbowym. Ministerstwo Finansów zapewnia, że będzie to duże ułatwienie dla przedsiębiorców. Większość spraw podatników rozpoczynających działalność skupia się w urzędzie skarbowym, a wymiana korespondencji między gminą, a skarbówką zajmuje zwykle dużo czasu. Można więc zakładać, że od lipca przedsiębiorca będzie czekał krócej na formalną rejestrację do celów podatkowych. Resort Finansów twierdzi, że wszystkie formalności związane z rejestracją firmy będzie można załatwić w ciągu jednej wizyty w urzędzie.

W założeniu przedsiębiorca już po wyjściu z urzędu, będzie mógł zgodnie z prawem prowadzić działalność. Formularz, który złożył w urzędzie skarbowym zostanie przesłany do Ministerstwa Gospodarki, a następnie za pośrednictwem Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej do ZUS i GUS.

Polecamy: Czym jest Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej?

W 2009 wprowadzono już zmiany w celu ułatwienia formalności związanych z zakładaniem działalności gospodarczej. Zastosowano tzw. metodę jednego okienka. Przedsiębiorca w urzędzie miasta lub gminy składał jeden formularz, dzięki czemu uwalniał się od stania w kolejkach do ZUS, urzędu skarbowego i statystycznego. W praktyce okazało się, że to ułatwienie wcale nie jest tak pomocne. Jedno okienko nie zawsze zwalniało od wizyty w innych urzędach. Tak działo się w przypadku wyboru przez przedsiębiorcę innej formy opodatkowania – wtedy i tak musiał odwiedzić urząd skarbowy.

Eksperci podkreślają, że przeniesienie rejestracji może rzeczywiście okazać się dużym ułatwieniem ale tylko wtedy, gdy rejestracja w całości będzie odbywać się w urzędzie skarbowym. Bez konieczności przesyłania dokumentów do urzędów gminy i miasta, aby uniknąć oczekiwania na dokonanie rejestracji.

Źródło: DGP/opracowała Katarzyna Gara

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Od lipca działalność gospodarczą będzie można zarejestrować w Urzędzie Skarbowym.
Od lipca działalność gospodarczą będzie można zarejestrować w Urzędzie Skarbowym.

CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK