| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Jak firmy konkurują o najlepszych pracowników?

Jak firmy konkurują o najlepszych pracowników?

Na rynku pracy istnieje duża konkurencja. Rywalizują ze sobą nie tylko pracownicy, ale także pracodawcy. Aby zatrzymać w swojej firmie najlepszych muszą wprowadzać indywidualne ścieżki kariery, indywidualnych doradców, kursy i szkolenia.

Mimo trwającego kryzysu na polskim rynku nie doszło do masowych zwolnień, a według danych GUS pracuje 16,2 miliona Polaków, czyli najwięcej od 20 lat. Pracodawcy wiedzą, że najlepsi pracownicy mogą odejść z firmy, skuszeni lepszą ofertą konkurencji. Muszą więc dbać o swoich najbardziej efektywnych pracowników.

Ciekawy system selekcjonowania najlepszych wprowadził jeden z działających na polskim rynku banków. W programie bezpośredni przełożony wskazuje szczególnie utalentowanego pracownika, kierując się takimi kryteriami jak: potencjał, efektywność i postawa pracownika, a także staż pracy w banku i znajomość języka angielskiego. Dzięki zaliczeniu do „grupy utalentowanych” pracownik może korzystać z licznych przywilejów. Między innymi jest dla nich opracowywana indywidualna ścieżka kariery co zapewnia mu uczestnictwo w szkoleniach z zakresu zarządzania, komunikacji, a nawet w szkoleniach międzynarodowych. Popularne są również szkolenia typu development center gdzie uczestnicy wykonują różnego typu zadania, najczęściej nie związane z tematyką, którą zajmują się w firmie.

Podobne podmioty skupiają się nie tylko na selekcjonowaniu talentów spośród już zatrudnionych pracowników, ale również na ich pozyskiwaniu z zewnątrz. Celem tych działań jest rozwój pracowników i efektywne przygotowanie ich do pełnienia kluczowych funkcji w firmie. Uczestnicy programów prowadzonych przez ING przez dwa lata uczestniczą w różnego rodzaju szkoleniach. Wypełniają również specjalne kwestionariusze mające na celu weryfikację ich postępów. Każdy uczestnik programu ma również przydzielonego mentora, do którego w każdej chwili może się zwróć o pomoc w rozwiązaniu problemu.

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Według Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych coraz więcej firm wprowadza programy, aby wyróżnić najbardziej utalentowanych pracowników. Jest to stała tendencja, niezależna od tymczasowej sytuacji na rynku pracy.

Wszystkie, myślące perspektywicznie firmy muszą dbać o najlepszych pracowników. Zatrzymanie ich u siebie jest sprawą kluczową dla dalszego rozwoju przedsiębiorstwa. Kapitał intelektualny to podstawa dla dobrego funkcjonowania firmy, niezależnie od sektora gospodarki, w którym działa.

Źródło: DGP/opracowała Katarzyna Gara

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak firmy konkurują o najlepszych pracowników?
Jak firmy konkurują o najlepszych pracowników?

Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Myloview.pl

Fachowcy branży designu wnętrzarskiego, postanowili stworzyć miejsce dla użytkowników internetu, które pozwoli na wybór dekoracji ściennej najwyżej jakości - myloview.pl. Platforma artystyczna myloview.pl, to sklep internetowy, który pozwoli Państwu na wyposażenie wnętrz oryginalnymi naklejkami, muralami, fototapetami oraz obrazami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »