| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Jak firmy konkurują o najlepszych pracowników?

Jak firmy konkurują o najlepszych pracowników?

Na rynku pracy istnieje duża konkurencja. Rywalizują ze sobą nie tylko pracownicy, ale także pracodawcy. Aby zatrzymać w swojej firmie najlepszych muszą wprowadzać indywidualne ścieżki kariery, indywidualnych doradców, kursy i szkolenia.

Mimo trwającego kryzysu na polskim rynku nie doszło do masowych zwolnień, a według danych GUS pracuje 16,2 miliona Polaków, czyli najwięcej od 20 lat. Pracodawcy wiedzą, że najlepsi pracownicy mogą odejść z firmy, skuszeni lepszą ofertą konkurencji. Muszą więc dbać o swoich najbardziej efektywnych pracowników.

Ciekawy system selekcjonowania najlepszych wprowadził jeden z działających na polskim rynku banków. W programie bezpośredni przełożony wskazuje szczególnie utalentowanego pracownika, kierując się takimi kryteriami jak: potencjał, efektywność i postawa pracownika, a także staż pracy w banku i znajomość języka angielskiego. Dzięki zaliczeniu do „grupy utalentowanych” pracownik może korzystać z licznych przywilejów. Między innymi jest dla nich opracowywana indywidualna ścieżka kariery co zapewnia mu uczestnictwo w szkoleniach z zakresu zarządzania, komunikacji, a nawet w szkoleniach międzynarodowych. Popularne są również szkolenia typu development center gdzie uczestnicy wykonują różnego typu zadania, najczęściej nie związane z tematyką, którą zajmują się w firmie.

Podobne podmioty skupiają się nie tylko na selekcjonowaniu talentów spośród już zatrudnionych pracowników, ale również na ich pozyskiwaniu z zewnątrz. Celem tych działań jest rozwój pracowników i efektywne przygotowanie ich do pełnienia kluczowych funkcji w firmie. Uczestnicy programów prowadzonych przez ING przez dwa lata uczestniczą w różnego rodzaju szkoleniach. Wypełniają również specjalne kwestionariusze mające na celu weryfikację ich postępów. Każdy uczestnik programu ma również przydzielonego mentora, do którego w każdej chwili może się zwróć o pomoc w rozwiązaniu problemu.

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Według Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych coraz więcej firm wprowadza programy, aby wyróżnić najbardziej utalentowanych pracowników. Jest to stała tendencja, niezależna od tymczasowej sytuacji na rynku pracy.

Wszystkie, myślące perspektywicznie firmy muszą dbać o najlepszych pracowników. Zatrzymanie ich u siebie jest sprawą kluczową dla dalszego rozwoju przedsiębiorstwa. Kapitał intelektualny to podstawa dla dobrego funkcjonowania firmy, niezależnie od sektora gospodarki, w którym działa.

Źródło: DGP/opracowała Katarzyna Gara

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak firmy konkurują o najlepszych pracowników?
Jak firmy konkurują o najlepszych pracowników?

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Impel Facility Services spółka z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK