| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Obciążenia administracyjne dla firm do likwidacji

Obciążenia administracyjne dla firm do likwidacji

Ministerstwo Gospodarki zapowiada stopniową likwidację uciążliwych dla przedsiębiorców barier administracyjnych. Resort przygotował zestawienie obowiązków stanowiących utrudnienia w prowadzeniu działalności gospodarczej.

- Przygotowaliśmy zestawienie najbardziej uciążliwych obowiązków administracyjnych nakładanych na przedsiębiorców, które będziemy sukcesywnie likwidować. Pozwoli to stworzyć stabilne i przejrzyste regulacje, dzięki którym łatwiej będzie prowadzić działalność gospodarczą w Polsce - powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas konferencji prasowej. Spotkanie, w którym wziął również udział wiceminister gospodarki Mieczysław Kasprzak, odbyło się 19 stycznia 2011 r. w Warszawie.

Wicepremier Pawlak przytoczył wyniki raportu, opracowanego przez Deloitte na zlecenie MG, który dotyczył pomiaru kosztów administracyjnych ponoszonych przez przedsiębiorców. – Wartość wszystkich obowiązków informacyjnych szacuje się na blisko 78 mld zł, co stanowi ok. 6 proc. PKB. Koszt tych najbardziej uciążliwych to ponad 37 mld zł, czyli 2,9 proc PKB – powiedział.

Wiceszef rządu zaznaczył, że do najdroższych obowiązków należą zobowiązania z zakresu prawa podatkowego oraz roczne sprawozdania finansowe. - Dotyczą one m.in. prowadzenia rachunkowości, zeznań podatkowych czy dokumentacji medycznej – powiedział. Dobrze wypada w tym badaniu Ministerstwo Gospodarki. Nakładane przez resort obowiązki generują zaledwie 7 proc. rocznych kosztów administracyjnych.

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Wicepremier podkreślił, że połowa obowiązków nakładanych na firmy, nie wpływa dodatnio na ich działanie i stanowi czyste obciążenie biurokratyczne. – Dlatego odciążyć biznes szczególnie w zakresie częstotliwości informowania organów państwowych o swojej działalności, a tam, gdzie jest to możliwe całkowicie z niego zrezygnować. Pomocna w tym zakresie będzie także Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG), która przyspieszy rejestracją przedsiębiorców w jednym systemie – dodał wicepremier Pawlak.

Wicepremier Pawlak poinformował również, że kwestią lepszych regulacji prawnych dla przedsiębiorców od 10 stycznia 2011 r. zajmuje się w Ministerstwie Gospodarki sekretarz stanu Mieczysław Kasprzak.

Źródło: MG

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Monika Jaranowska

Specjalista do spraw kampanii linków sponsorowanych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK