| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Obciążenia administracyjne dla firm do likwidacji

Obciążenia administracyjne dla firm do likwidacji

Ministerstwo Gospodarki zapowiada stopniową likwidację uciążliwych dla przedsiębiorców barier administracyjnych. Resort przygotował zestawienie obowiązków stanowiących utrudnienia w prowadzeniu działalności gospodarczej.

- Przygotowaliśmy zestawienie najbardziej uciążliwych obowiązków administracyjnych nakładanych na przedsiębiorców, które będziemy sukcesywnie likwidować. Pozwoli to stworzyć stabilne i przejrzyste regulacje, dzięki którym łatwiej będzie prowadzić działalność gospodarczą w Polsce - powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas konferencji prasowej. Spotkanie, w którym wziął również udział wiceminister gospodarki Mieczysław Kasprzak, odbyło się 19 stycznia 2011 r. w Warszawie.

Wicepremier Pawlak przytoczył wyniki raportu, opracowanego przez Deloitte na zlecenie MG, który dotyczył pomiaru kosztów administracyjnych ponoszonych przez przedsiębiorców. – Wartość wszystkich obowiązków informacyjnych szacuje się na blisko 78 mld zł, co stanowi ok. 6 proc. PKB. Koszt tych najbardziej uciążliwych to ponad 37 mld zł, czyli 2,9 proc PKB – powiedział.

Wiceszef rządu zaznaczył, że do najdroższych obowiązków należą zobowiązania z zakresu prawa podatkowego oraz roczne sprawozdania finansowe. - Dotyczą one m.in. prowadzenia rachunkowości, zeznań podatkowych czy dokumentacji medycznej – powiedział. Dobrze wypada w tym badaniu Ministerstwo Gospodarki. Nakładane przez resort obowiązki generują zaledwie 7 proc. rocznych kosztów administracyjnych.

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Wicepremier podkreślił, że połowa obowiązków nakładanych na firmy, nie wpływa dodatnio na ich działanie i stanowi czyste obciążenie biurokratyczne. – Dlatego odciążyć biznes szczególnie w zakresie częstotliwości informowania organów państwowych o swojej działalności, a tam, gdzie jest to możliwe całkowicie z niego zrezygnować. Pomocna w tym zakresie będzie także Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG), która przyspieszy rejestracją przedsiębiorców w jednym systemie – dodał wicepremier Pawlak.

Wicepremier Pawlak poinformował również, że kwestią lepszych regulacji prawnych dla przedsiębiorców od 10 stycznia 2011 r. zajmuje się w Ministerstwie Gospodarki sekretarz stanu Mieczysław Kasprzak.

Źródło: MG

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK