| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Płace i zatrudnienie w górę

Płace i zatrudnienie w górę

Płace w grudniu w firmach były o 5,4 proc. wyższe niż rok temu. Z kolei zatrudnienie wzrosło o 2,4 proc. - podał GUS. „Z tego tytułu w grudniu 2010 r. do gospodarstw domowych wpłynęło nominalnie 7,8 proc. więcej pieniędzy niż w analogicznym okresie 2009 roku, a realnie o ok. 4,5 proc." - mówi dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

„Zatrudnienie rośnie od początku roku, podobnie jak wynagrodzenia. W grudniu 2010 roku dynamika wzrostu zatrudnienia jeszcze bardziej przyspieszyła. Gospodarstwa domowe, których członkowie pracują w firmach zatrudniających powyżej 9 pracowników (4 proc. ogólnej liczby firm działających w Polsce) zarobiły w ostatnim miesiącu ubiegłego roku prawie 21 mld zł, tj. nominalnie o1,5 mld zł więcej niż w grudniu 2009 roku. Musiało to wpłynąć na sprzedaż detaliczną, która w grudniu mogła wzrosnąć nawet o 12-13 proc. (oczywiście nie tylko w wyniku wzrostu zatrudnienia i wynagrodzeń w firmach). Ta dynamiczna konsumpcja w ostatnim miesiącu roku dodatkowo pozytywnie wpłynie na tempo wzrostu PKB w 2010 roku. W grudniu 2010 r. gospodarstwa domowe zwiększyły również oszczędności.

Polecamy serwis Kadry

W tym roku zatrudnienie i płace w przedsiębiorstwach dalej powinny rosnąć. A niektóre grupy zawodowe, ze względu na pełne otwarcie niemieckiego rynku pracy, mogą spodziewać się istotnego wzrostu wynagrodzeń. Oznacza to, że konsumpcja indywidualna pozostanie w 2011 roku motorem napędowym polskiej gospodarki - dodaje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Źródło:Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W tym roku zatrudnienie i płace w przedsiębiorstwach dalej powinny rosnąć.
W tym roku zatrudnienie i płace w przedsiębiorstwach dalej powinny rosnąć.

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Danuta Trochim

Księgowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK