| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Płace i zatrudnienie w górę

Płace i zatrudnienie w górę

Płace w grudniu w firmach były o 5,4 proc. wyższe niż rok temu. Z kolei zatrudnienie wzrosło o 2,4 proc. - podał GUS. „Z tego tytułu w grudniu 2010 r. do gospodarstw domowych wpłynęło nominalnie 7,8 proc. więcej pieniędzy niż w analogicznym okresie 2009 roku, a realnie o ok. 4,5 proc." - mówi dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

„Zatrudnienie rośnie od początku roku, podobnie jak wynagrodzenia. W grudniu 2010 roku dynamika wzrostu zatrudnienia jeszcze bardziej przyspieszyła. Gospodarstwa domowe, których członkowie pracują w firmach zatrudniających powyżej 9 pracowników (4 proc. ogólnej liczby firm działających w Polsce) zarobiły w ostatnim miesiącu ubiegłego roku prawie 21 mld zł, tj. nominalnie o1,5 mld zł więcej niż w grudniu 2009 roku. Musiało to wpłynąć na sprzedaż detaliczną, która w grudniu mogła wzrosnąć nawet o 12-13 proc. (oczywiście nie tylko w wyniku wzrostu zatrudnienia i wynagrodzeń w firmach). Ta dynamiczna konsumpcja w ostatnim miesiącu roku dodatkowo pozytywnie wpłynie na tempo wzrostu PKB w 2010 roku. W grudniu 2010 r. gospodarstwa domowe zwiększyły również oszczędności.

Polecamy serwis Kadry

W tym roku zatrudnienie i płace w przedsiębiorstwach dalej powinny rosnąć. A niektóre grupy zawodowe, ze względu na pełne otwarcie niemieckiego rynku pracy, mogą spodziewać się istotnego wzrostu wynagrodzeń. Oznacza to, że konsumpcja indywidualna pozostanie w 2011 roku motorem napędowym polskiej gospodarki - dodaje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Źródło:Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W tym roku zatrudnienie i płace w przedsiębiorstwach dalej powinny rosnąć.
W tym roku zatrudnienie i płace w przedsiębiorstwach dalej powinny rosnąć.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Adam Bartosiewicz

doradca podatkowy, radca prawny, doktor nauk prawnych ze specjalnością prawo finansowe, wspólnik kancelarii doradztwa podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK