| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Ceny żywności idą w górę

Ceny żywności idą w górę

Pieczywo we Francji może podrożeć o 4-5 centów, co oznacza, że bagietka będzie kosztowała 1,15 euro. Francuzi niebawem zaczną wydawać więcej pieniędzy na jedzenie z powodu drożejących surowców i produktów rolnych. Wyższe koszty pozyskania surowca sprawiają, że w produkcję trzeba więcej inwestować.

Według ONZ w minionym roku żywność podrożała o 25%. Ceny w kontraktach terminowych poszły w górę jeszcze mocniej. Od początku tego roku widać dalszą presję na zwyżkę cen. Najbardziej dotyka to biedne kraje, gdzie udział żywności w wydatkach konsumentów jest największy. To wywołuje niepokoje w niektórych państwach, takich jak Algieria czy Tunezja i skłania do działań, chroniących wewnętrzne rynki, np. serbski, indyjski, koreański i chiński.

Kwestia drożejącej żywności nie sprowadza się jedynie do problemów społecznych, ale stanowi również wyzwanie w polityce gospodarczej. Z jednej strony przekłada się na bilanse poszczególnych państw, na czym korzystają chociażby Stany Zjednoczone, eksportujące żywność, z drugiej powiększa presję inflacyjną. W kontekście jutrzejszej decyzji Rady Polityki Pieniężnej takie dylematy stają się szczególnie istotne. Polska jest jednym z krajów, w których ceny żywności mają duży wpływ na inflację. Ogólnoświatowy strach przed niekorzystnym wpływem drogiej żywności na inflację może być istotnym czynnikiem, oddziałującym na myślenie członków RPP.

Dowiedz się także: Czy nastąpił koniec kryzysu w strefie euro?

Na fali korzystnych nastrojów wokół ryzykownych aktywów WIG wybija się dziś na nowy szczyt trwającej od lutego 2009 r. hossy. Zwyżce przewodzą największe firmy, ale na szerokim rynku mamy też wiele przypadków pokaźnych ruchów w górę. Widać, że fala wzrostowa ma już bardzo emocjonalny charakter.

Pierwsze, tegoroczne dane na temat brytyjskiego rynku nieruchomości nie napawają optymizmem.

Najnowsza ankieta brytyjskich pośredników nieruchomościowych wykazała, że ich nastroje nie wiele się poprawiły. W grudniu odsetek tych, którzy spodziewają się spadku cen mieszkań, przewyższał o 39 pkt proc. odsetek osób, liczących na wzrost. W listopadzie było to 5 pkt proc. więcej. W przypadku ocen zapytań ze strony nowych kupujących mieliśmy poprawę z minus 18 pkt proc. do minus 12 pkt proc. Tendencje są zatem negatywne, ale nie nasilają się. Generalnie pierwsze w 2011 r. dane z brytyjskiego rynku nieruchomości potwierdzają obawy, że najbliższe miesiące mogą nie być udane dla segmentu mieszkaniowego.

Polecamy serwis: Kredyty

Na działania, mające ograniczyć dostępność kredytów hipotecznych, zdecydowała się Kanada, chcąc zredukować rekordowe zadłużenie swoich obywateli. Do takich kroków zmusza fakt, że dług konsumentów sięgnął 148% dochodów rozporządzalnych. Przekroczył tym samym poziom, jaki notowany jest w Stanach Zjednoczonych. Władze kanadyjskie traktują zapowiedziane działania jako prewencyjne.

Źródło: Zespół Analiz Home Broker

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Drożejąca żywność stała się globalnym problemem. W 2010 r. jej ceny skoczyły w górę o 25%.
Drożejąca żywność stała się globalnym problemem. W 2010 r. jej ceny skoczyły w górę o 25%.

Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Arkadiusz Zuzmak

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa cywilnego, handlowego i administracyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK