| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Firmy nadal nie inwestują

Firmy nadal nie inwestują

W 2010 roku powiększyła się liczba środków zgromadzonych na kontach przedsiębiorstw. Spadły natomiast, względem roku poprzedniego, zaciągane przez nie zobowiązania kredytowe - wynika z danych przygotowanych przez NBP.

„Firmy nadal są ostrożne i nie przyspieszają inwestycji" - ocenia dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

„W grudniu 2010 r. depozyty przedsiębiorstw były większe o ponad 16 mld zł w stosunku do analogicznego okresu 2009 roku, a kredyty mniejsze o ponad 700 mln zł. To potwierdza, że ubiegły rok był dobry dla firm. Ich inwestycje, mimo że w drugiej połowie 2010 r. wyższe niż w pierwszej, ciągle jednak rosły wolno. Jednak ważne, że przedsiębiorstwa akumulowały wypracowane zyski i tym samym zwiększyły swoje możliwości finansowania inwestycji w 2011 roku. Na pytanie, czy te możliwości zamienią się w znacznie większe niż w dwóch ostatnich latach inwestycje, dostaniemy odpowiedź w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2011 r. Wszystko jednak wskazuje, że tak.

Polecamy: Jaką PKWiU stosować w 2011 roku?

Myślę, że odpowiedź na to pytanie uzyskamy 20 stycznia, na konferencji, którą PKPP Lewiatan organizuje wspólnie z Deloitte na temat „Duże Firmy'2011. Szanse i zagrożenia.", w czasie której o perspektywach rozwojowych w 2011 r. dyskutować będą szefowie dużych firm działających w Polsce.

Dla budżetu państwa istotna jest sytuacja finansów samorządów. Ich zobowiązania były w grudniu 2010 roku wyższe o ponad 38 proc. wobec końca 2009 roku, natomiast depozyty były mniejsze o 2,3 proc. Oznacza to rosnący wpływ samorządów na wzrost zadłużenia sektora finansów publicznych. To w dużej mierze rezultat realizowanych przez samorządy inwestycji, w tym z wykorzystaniem pieniędzy unijnych" - dodaje Małgorzata Starczewska- Krzysztoszek.

Źródło: PKPP Lewiatan

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wzrosła liczba środków zgromadzonych w 2010 roku na kontach przedsiębiorstw.
Wzrosła liczba środków zgromadzonych w 2010 roku na kontach przedsiębiorstw.

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Gąsecka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK