| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Firmy nadal nie inwestują

Firmy nadal nie inwestują

W 2010 roku powiększyła się liczba środków zgromadzonych na kontach przedsiębiorstw. Spadły natomiast, względem roku poprzedniego, zaciągane przez nie zobowiązania kredytowe - wynika z danych przygotowanych przez NBP.

„Firmy nadal są ostrożne i nie przyspieszają inwestycji" - ocenia dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

„W grudniu 2010 r. depozyty przedsiębiorstw były większe o ponad 16 mld zł w stosunku do analogicznego okresu 2009 roku, a kredyty mniejsze o ponad 700 mln zł. To potwierdza, że ubiegły rok był dobry dla firm. Ich inwestycje, mimo że w drugiej połowie 2010 r. wyższe niż w pierwszej, ciągle jednak rosły wolno. Jednak ważne, że przedsiębiorstwa akumulowały wypracowane zyski i tym samym zwiększyły swoje możliwości finansowania inwestycji w 2011 roku. Na pytanie, czy te możliwości zamienią się w znacznie większe niż w dwóch ostatnich latach inwestycje, dostaniemy odpowiedź w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2011 r. Wszystko jednak wskazuje, że tak.

Polecamy: Jaką PKWiU stosować w 2011 roku?

Myślę, że odpowiedź na to pytanie uzyskamy 20 stycznia, na konferencji, którą PKPP Lewiatan organizuje wspólnie z Deloitte na temat „Duże Firmy'2011. Szanse i zagrożenia.", w czasie której o perspektywach rozwojowych w 2011 r. dyskutować będą szefowie dużych firm działających w Polsce.

Dla budżetu państwa istotna jest sytuacja finansów samorządów. Ich zobowiązania były w grudniu 2010 roku wyższe o ponad 38 proc. wobec końca 2009 roku, natomiast depozyty były mniejsze o 2,3 proc. Oznacza to rosnący wpływ samorządów na wzrost zadłużenia sektora finansów publicznych. To w dużej mierze rezultat realizowanych przez samorządy inwestycji, w tym z wykorzystaniem pieniędzy unijnych" - dodaje Małgorzata Starczewska- Krzysztoszek.

Źródło: PKPP Lewiatan

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Skuteczne cv

Przygotowujemy do zmiany pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK