| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Polskie firmy przejdą na gospodarkę niskoemisyjną

Polskie firmy przejdą na gospodarkę niskoemisyjną

Przejście na gospodarkę niskoemisyjną wymaga wdrażania zmian w taki sposób, aby były one uzasadnione ekonomicznie i nie naruszały zasad konkurencyjności - wynika z rozmów Ministerstwa Gospodarki z przedstawicielami Banku Światowego. Spotkanie odbyło się 13 stycznia 2011 r. w Warszawie.

Wicepremier Pawlak zaznaczył, że działania na rzecz łagodzenia zmian klimatu, w tym przede wszystkim redukcji CO2 wymuszają innowacyjność technologiczną. – Usprawnia to gospodarowanie zasobami naturalnymi i energią. Już dziś mamy bardzo efektywny segment przemysłu stalowego, cementowego, aluminium, który przeszedł na technologie ekologiczne, zużywające znacznie mniej energii – poinformował.

W opinii wicepremiera mimo, że wdrażanie działań niskoemisyjnych jest kosztowne, w dłuższej perspektywie mogą one pozytywnie oddziaływać na rozwój gospodarczy, co potwierdza także polski przykład. – W ciągu ostatnich 20 lat zredukowaliśmy emisję o ok. 30 proc., a jednocześnie PKB wzrosło nam o ok. 50 proc. – zauważył.

Polecamy: Jakie bariery w prowadzeniu firmy napotyka przedsiębiorca?

Szef resortu gospodarki przypomniał o powołanej 21 października 2009 r. Społecznej Radzie Narodowego Programu Redukcji Emisji. W jej skład wchodzą eksperci, autorytety świata nauki i techniki. – W Ministerstwie Gospodarki wspólnie z Radą przygotowujemy „Narodowy Program Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej” – powiedział wicepremier. – Chcemy zidentyfikować najbardziej korzystne finansowo działania zmniejszające emisję gazów cieplarnianych we wszystkich obszarach działalności państwa – zaznaczył. - W pracach nad Programem wykorzystamy także wnioski z raportu Banku Światowego, który będzie opublikowany pod koniec stycznia – dodał.

Z kolei Ngozi Okonjo-Iweala, dyrektor zarządzający Banku Światowego, wyraziła gotowość do współpracy z Ministerstwem Gospodarki. - Chętnie podzielimy się naszymi doświadczeniami i wiedzą. Służymy także wsparciem w przygotowaniu raportów dotyczących m.in. oszacowania kosztów oraz innych skutków dla Polski, jakie przyniesie ze sobą przejście do gospodarki niskoemisyjnej – zadeklarowała Ngozi Okonjo-Iweala.

Źródło: MG

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Polskie firmy przejdą na gospodarkę niskoemisyjną.
Polskie firmy przejdą na gospodarkę niskoemisyjną.

CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Miłosz Hady

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK