| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Polskie firmy eksportują na zachód

Polskie firmy eksportują na zachód

Wartość 12 mld euro osiągnął w okresie styczeń-listopad 2010 roku deficyt w handlu zagranicznym. W analogicznym okresie roku poprzedniego było to 8,4 mld euro. Wzrost eksportu w tym czasie uzyskał poziom 19,8 proc, a importu 21,7 proc. - podał GUS.

„Polskie firmy cały czas bardzo dobrze sobie radzą na rynkach zagranicznych" - ocenia dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

„Szczególnie dobre wyniki osiągają w handlu z krajami rozwiniętymi, gdzie odnotowały dodatnie saldo w wysokości 11,2 mld zł. Przedsiębiorstwa skutecznie konkurują na tych rynkach nie tylko ceną produktów, ale także jakością i innowacyjnością. Wciąż głównym naszym partnerem handlowym pozostają kraje Unii Europejskiej, gdzie trafia blisko 80 proc. polskiego eksportu. Dlatego bardzo ważne jest to, co się dzieje w ich gospodarkach, szczególnie w Niemczech. A u naszych zachodnich sąsiadów PKB wzrósł w trzecim kwartale 2010 r. o 3,9 proc. Przyspieszył eksport, wzrosła konsumpcja indywidualna.

Dla polskiej gospodarki to doskonałe informacje, pod warunkiem, że ta tendencja utrzyma się w 2011 r. Gospodarka niemiecka to odbiorca ponad 26 proc. polskiego eksportu. W ponad 50 proc. są to produkty stanowiące komponenty do dalszej produkcji. A zatem aktywność inwestycyjna i eksportowa niemieckich firm to szansa dla polskich firm.

Polecamy: Jak zawierać kontrakt eksportowy?

Ujemne saldo w handlu zagranicznym mamy natomiast z państwami Europy Środkowowschodniej i krajami rozwijającymi się. To efekt importu surowców, głównie z Rosji, a także tanich towarów, m.in. z Chin.

Jeżeli utrzyma się obecna tendencja w handlu zagranicznym to możemy liczyć na wysoką dynamikę wzrostu eksportu i wyraźną poprawę efektywności eksporterów." - dodaje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Źródło: PKPP Lewiatan

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK