| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Firmy wykorzystały środki unijne w 2010 roku

Firmy wykorzystały środki unijne w 2010 roku

W 2010 roku Polska poświadczyła w Komisji Europejskiej wydatki na kwotę 35,7 mld zł. Oznacza to, że m.in. przedsiębiorcy, wykorzystują możliwe do uzyskania środki. O procesie finansowania przedsięwzięć z zastosowaniem finansowania unijnego poinformowała minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.

Do końca zeszłego roku podpisano z beneficjentami 50 459 umów o dofinansowanie na kwotę w części UE 154,4 mld zł, co stanowi blisko 60 proc. alokacji na lata 2007-2013. Natomiast wartość dofinansowania UE w złożonych wnioskach o płatność wyniosła 46,4 mld zł, co stanowi 17,5 proc. puli 2007-2013.

- Tak znacząca nadwyżka ma ogromne znaczenie dla gospodarki. Coraz więcej unijnych środków wraca do Polski, co przekłada się na rozwój przedsiębiorstw, nowe miejsca pracy. Do końca zeszłego roku Komisja Europejska zwróciła nam już prawie 15,3 mld euro - zaznaczyła minister Bieńkowska. Szefowa resortu rozwoju regionalnego dodała również, że w 2011 r. planowane jest poświadczenie wydatków na kwotę blisko 40 mld zł. - Pod względem wydatkowania będzie to rekordowy rok – szczególnie, że przyspieszą duże projekty infrastrukturalne - zaznaczył wiceminister Adam Zdziebło.

Polecamy: Dla kogo są środki unijne?

Zeszły rok był również ważny dla regionów. - Sprawdził się, wprowadzony przez nas „motywator” w postaci Krajowej Rezerwy Wykonania, zachęcający województwa do sprawnego wdrażania Funduszy Europejskich - powiedziała minister Bieńkowska. Poinformowała również, że wszystkie regiony spełniły wymagany próg certyfikacji 20 procent środków. - Od początku liderem było województwo opolskie - jako pierwsze w stawce otrzyma dodatkowo ok. 50 mln euro. Ostatni region będzie miał do dyspozycji ok. 9 mln euro. Ostateczny ranking będzie jednak znany na przełomie stycznia i lutego 2011 r. - zapowiedziała minister.

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przygotowało w zeszłym roku Krajową Strategię Rozwoju Regionalnego 2010-2020. - To kluczowy dokument określający działania rządu wobec regionów. Chcemy wspierać wszystkie województwa poprzez inwestowanie w ich mocne strony. Jednocześnie nie zapominamy o słabszych obszarach, dla których przeznaczone będą dodatkowe środki - przypomniał wiceminister Jarosław Pawłowski.

Źródło: MRR

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W 2010 roku Polska poświadczyła w Komisji Europejskiej wydatki na kwotę 35,7 mld zł.
W 2010 roku Polska poświadczyła w Komisji Europejskiej wydatki na kwotę 35,7 mld zł.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Wicha-Gajek

Koordynator ds. Marketingu i PR Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości "Twój StartUp"

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK