| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Zwyżka kursu EUR/PLN

Zwyżka kursu EUR/PLN

Pierwszy tydzień po świętach rozpoczął się od zwyżki kursu EUR/PLN. Osiągnęła ona w końcu poziom 3,9900, po zwiększeniu z 3,9600. Trudno wytłumaczyć, dlaczego nastąpił taki ruch. Najsensowniejszym powodem wydaje się zmniejszenie płynności rynkowej.

USD/PLN:

Od zeszłego tygodnia kurs USD/PLN pozostaje w wąskiej konsolidacji 3,0000–3,0600, czekając na wzrost zmienności w notowaniach eurodolara. Dzisiaj wartość dolara kształtuje się nieco powyżej poziomu 3,0300.

W dalszym ciągu na wysokim poziomie utrzymują się notowania franka szwajcarskiego. Wczoraj kurs CHF/PLN przebił tegoroczne szczyty, usytuowane w pobliżu 3,2050, jednak po chwili już nastąpiło odreagowanie i powrót poniżej poziomu 3,2000 zł za franka. W dalszym ciągu notowania szwajcarskiej waluty względem złotego pozostają wysokie.

Biorąc pod uwagę ostatnie, dwudniowe wzrosty w kursie głównych walut względem złotego, dzisiejsza sesja powinna przebiegać pod znakiem nieznacznego, jedno- dwugroszowego odreagowania.

Dowiedz się także: Jak ustosunkować się do wahań kursowych złotego?

Po wczorajszym wzroście zmienności notowania eurodolara powróciły do kanału konsolidacji 1,3050 – 1,3200. Wczoraj mogliśmy obserwować dynamiczny wzrost kursu EUR/USD aż w okolice 1,3270, a następnie równie dynamiczną zniżkę pod wartość 1,3100.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Pomimo okresu świątecznego i zmniejszonej aktywności inwestorów, w dalszym ciągu dużym powodzeniem cieszy się frank szwajcarski. Wczoraj kurs USD/CHF ustanowił nowe, historyczne minimum na poziomie 0,9439. Kurs EUR/CHF natomiast w dalszym ciągu pozostaje w pobliżu rekordowo niskich poziomów, wyznaczonych w ubiegłym tygodniu. Jest to dowód na utrzymującą się pomimo świątecznej atmosfery niepewność wśród inwestorów. Jakkolwiek powstrzymują się oni z wyprzedażą i realizacją zysków, to jednak w dalszym ciągu zwiększają udział tzw. bezpiecznych aktywów w portfelach. Świadczy o tym nie tylko umocnienie franka, ale również wzrosty na rynku złota.

Dziś na rynek nie napłyną żadne, istotne dane makroekonomiczne. Z bardziej interesujących publikacji powinniśmy poznać wstępne, grudniowe dane o inflacji konsumentów z Niemiec oraz indeks KOF ze Szwajcarii.

W czasie sesji azjatyckiej na rynek napłynęła informacja, iż chińskie władze monetarne zdecydowały się na podwyżkę kolejnych stóp procentowych. O 45 pb podniesiona została stopa redyskontowa – obecnie wynosi ona 2,25 proc., a o 52 pb, do poziomu 3,85 proc., podniesiono oprocentowanie pożyczek, jakie bank centralny udziela bankom komercyjnym. Tym razem decyzja ta nie wywołała silniejszej reakcji, nawet na rynku giełdowym. Shanghai Composite zyskał dziś na zamknięciu 0,68 proc.

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Joanna Pluta

analityk w Departamencie Analiz TMS Brokers

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dzisiaj notowania euro utrzymują się na podwyższonym poziomie, w okolicach 3,9800 zł.
Dzisiaj notowania euro utrzymują się na podwyższonym poziomie, w okolicach 3,9800 zł.

Klasyfikacja Środków Trwałych 2016 ze stawkami amortyzacji i powiązaniem z KŚT 201079.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Green Drive

To kampania społeczna realizowana przez Fundację Trans.org (www.trans.org). Głównym celem akcji jest pokazanie firmom transportowym w Europie najlepszych sposobów na zmniejszenie wydatków na paliwo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »