| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Jak przechowywać e-faktury?

Jak przechowywać e-faktury?

Elektroniczne faktury na stałe zagoszczą w obrocie od 1 stycznia 2011 roku. Jak przedsiębiorcy powinni je przechowywać?

Z dniem 1 stycznia 2011 r. przedsiębiorcy będą mogli zaprzestać drukowania faktur VAT. Zgodnie bowiem z przepisami Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2010 r. w sprawie przesyłania faktur w formie elektronicznej, zasad ich przechowywania oraz trybu udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej faktury VAT będą mogły być przesyłane, w tym udostępniane w formie elektronicznej w dowolnym formacie elektronicznym.

Będzie to możliwe po uprzednim zaakceptowaniu prze odbiorcę faktury takiego sposobu przesyłania do niego faktury. Akceptacja może zostać wyrażona bądź pisemnie, bądź elektronicznie.

Polecamy: Jak wyceniane są wyroby gotowe w remanencie?

Przedsiębiorcy decydujący się na takie uproszczenia mają obowiązek zapewnienia autentyczności pochodzenia i integralności faktury. Ustawodawca pozostawił w tej kwestii dowolność, wymienił tylko dwie przykładowe możliwości, tj. z użyciem bezpiecznego podpisu elektronicznego lub elektronicznej wymiany danych (EDI). Jednak integralność danych na fakturze zapewni również zapis faktury w formacie .pdf lub stworzenie obrazu faktury.

Na chwilę obecną urzędy podatkowe stoją na stanowisku, że przechowywanie kopii faktur w wersji elektronicznej, tj. w formacie .pdf jest niezgodne z obowiązującymi przepisami.

Rozporządzenie, o którym mowa w niniejszym tekście, czeka na publikację w Dzienniku Ustaw.

Autor: Iwona Cackowska, księgowa Tax Care

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »