| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Jak przechowywać e-faktury?

Jak przechowywać e-faktury?

Elektroniczne faktury na stałe zagoszczą w obrocie od 1 stycznia 2011 roku. Jak przedsiębiorcy powinni je przechowywać?

Z dniem 1 stycznia 2011 r. przedsiębiorcy będą mogli zaprzestać drukowania faktur VAT. Zgodnie bowiem z przepisami Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2010 r. w sprawie przesyłania faktur w formie elektronicznej, zasad ich przechowywania oraz trybu udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej faktury VAT będą mogły być przesyłane, w tym udostępniane w formie elektronicznej w dowolnym formacie elektronicznym.

Będzie to możliwe po uprzednim zaakceptowaniu prze odbiorcę faktury takiego sposobu przesyłania do niego faktury. Akceptacja może zostać wyrażona bądź pisemnie, bądź elektronicznie.

Polecamy: Jak wyceniane są wyroby gotowe w remanencie?

Przedsiębiorcy decydujący się na takie uproszczenia mają obowiązek zapewnienia autentyczności pochodzenia i integralności faktury. Ustawodawca pozostawił w tej kwestii dowolność, wymienił tylko dwie przykładowe możliwości, tj. z użyciem bezpiecznego podpisu elektronicznego lub elektronicznej wymiany danych (EDI). Jednak integralność danych na fakturze zapewni również zapis faktury w formacie .pdf lub stworzenie obrazu faktury.

Na chwilę obecną urzędy podatkowe stoją na stanowisku, że przechowywanie kopii faktur w wersji elektronicznej, tj. w formacie .pdf jest niezgodne z obowiązującymi przepisami.

Rozporządzenie, o którym mowa w niniejszym tekście, czeka na publikację w Dzienniku Ustaw.

Autor: Iwona Cackowska, księgowa Tax Care

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak przedsiębiorcy powinni przechowywać e-faktury?
Jak przedsiębiorcy powinni przechowywać e-faktury?

Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Accace Poland

Accace wywodzi się z Europy Środkowo-Wschodniej. Założycielami są przedsiębiorcy, którzy podjęli się zaoferowania klientom najwyższej jakości usługi, poprzez wykwalifikowanych profesjonalistów, zachowując rozsądne ceny. Dziś Accace jest jednym z leaderów firm outsourcingowo-doradczych w regionie, który posiada własne biura w 13 państwach, zatrudniając w nich ponad 550 profesjonalistów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »