| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Spółkę z o.o. zarejestrujesz za pomocą wzorca

Spółkę z o.o. zarejestrujesz za pomocą wzorca

Rejestracja spółki z o.o. z wykorzystaniem prostego ustawowego wzorca umowy to jedno z założeń projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw. Pierwsze czytanie obyło się 16 grudnia 2010 r.

Procedowany projekt podąża za trendami europejskimi np. reformami w Wielkiej Brytanii, gdzie szczyty popularności osiąga Ltd. Czas założenia w Wielkiej Brytanii Ltd. wynosi średnio 5-7 dni, ale można też, za dodatkową opłatą skorzystać ze specjalnego serwisu internetowego umożliwiającego rejestrację tej spółki w 24 godziny. Minimalny kapitał zakładowy Ltd. może wynosić nawet 1 funt, aportem zaś mogą być m.in. usługi. Warto dodać, iż ani notariusz, ani biegły rewident nie są potrzebni na żadnym etapie tworzenia tej spółki.

Tworzenie prostych spółek z o.o. na podstawie ustawowego wzorca umowy bez udziału notariusza to również tegoroczna rekomendacja Banku Światowego dla Polski. Rozwiązanie to przyczyni się do znacznego obniżenia kosztów rejestracji działalności gospodarczej i uprości trudną obecnie rejestrację spółki z o.o.

Polecamy: Jak założyć spółkę z o.o.

Pojawi się także możliwość elektronicznej rejestracji tego typu spółki oraz termin 24 godzin dla KRS na wydanie postanowienia w kwestii rejestracji. W przypadku składania dokumentów w sposób tradycyjny (papierowo) KRS ma max. 7 dni na wydanie takiego postanowienia. Reszta dokumentów, która obecnie jest załączana z chwilą składania wniosku do KRS, np. oświadczenie o wniesieniu wkładów, informacje o składzie zarządu, wzorce podpisów itd., składana będzie wg projektu ustawy dopiero po wydaniu postanowienia przez KRS.

Proces rejestracji spółki z o.o. nie kończy się z momentem wydania postanowienia przez KRS. Wnioskodawca musi nadto złożyć również zgłoszenia przynajmniej do: urzędu statystycznego, urzędu skarbowego oraz ZUS - gdzie rejestracja trwa również wiele dni. Obecnie najdłużej czeka się np. na wydanie zaświadczenia o REGON. Okres ten wynosi od 30 dni do nawet 3 m-cy. Terminy bowiem wskazane w ustawach dla poszczególnych urzędów na rejestrację przedsiębiorstw, bardzo często nie są przestrzegane przez urzędy, co powoduje znaczną przewlekłość całej procedury. W tej chwili KRS ma 7 dni na wydanie postanowienia o rejestracji i z uwagi na fakt, iż termin ten ma charakter instrukcyjny, rzadko kiedy jest on dotrzymywany, szczególnie zaś w okresie wakacyjnym, kiedy to występują znaczne opóźnienia.

Przedstawione wyżej formalności, w sumie powodują, iż rejestracja działalności gospodarczej trwa w Polsce bardzo długo. W związku z tym zwracamy uwagę, iż w przypadku S-24, kompleksowa jej rejestracja może wciąż trwać ok. 30 dni, ponieważ pozostałe etapy procesu rejestracji nie ulegają zmianie.

Polecamy: Jak założyć w Warszawie firmę przez internet

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Wójcik

Doradca techniczny firmy Altax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »