| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Zwyżka na rynkach finansowych a surowce

Zwyżka na rynkach finansowych a surowce

Widoczna na rynkach finansowych hossa jest coraz ściślej związana z rynkiem surowców. Ostatnio obserwujemy podwyżki cen towarów, co pozwoliło na niemalże całkowite odrobienie strat, poniesionych w II dekadzie listopada. Rynek surowców nadal ma przed sobą możliwość wzrostu.

Indeks CRB osiągnął przeszło 317 pkt, a można oczekiwać jego dotarcia przynajmniej w okolice 350 pkt. To tworzy perspektywę na ponad 10-proc. zwyżkę. W podobnym miejscu, co rynek surowców, znalazł się globalny indeks cen akcji. On również odrobił straty z II i III dekady listopada. Rynek towarów umocnił się względem rynków akcji od maja. W ramach tego zjawiska nie przekroczył jeszcze maksimów mocy, odnotowanych w minionym miesiącu. Jeśli tak się stanie, otrzymamy ostateczny dowód na to, że środek ciężkości hossy na rynkach finansowych przesunął się w stronę surowców.

Taki scenariusz na dłuższą metę niósłby ze sobą nowe zagrożenia. Chodzi o nasilającą się presję inflacyjną. Jest ona szczególnie niebezpieczna dla rynków wschodzących, na których towary podstawowe odgrywają większą rolę niż na rynkach rozwiniętych. Zresztą część emerging markets ma już teraz problemy z nadmierną inflacją. Najlepszym przykładem są tu Chiny, podejmujące działania, mające na celu stłumienie wzrostu cen w gospodarce.

Dowiedz się także: Czy funduszom udało się zarobić na rynku nieruchomości w 2010 roku?

Problemy z inflacją na rynkach wschodzących byłyby następstwem zwyżki na rynkach surowców i rosnących notowań towarów.

Dziś poznaliśmy wysokość stóp procentowych w Australii. Pozostaną one na niezmienionym poziomie. Podobnej decyzji oczekuje się od Banku Kanady.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Dobra wiadomość napłynęła z niemieckiego rynku budowlanego. Listopadowy indeks PMI, obrazujący aktywność w tym sektorze, poszedł w górę z 51,7 pkt. w ubiegłym miesiącu do 53,8 pkt. Był to najwyższy odczyt od lutego 2008 r. To jednocześnie dopiero drugi miesiąc, w którym wskaźnik znajduje się ponad barierą 50 pkt, oddzielającą rozwój od regresu w branży. Do poprawy sytuacji przyczyniły się wszystkie trzy segmenty rynku. Aktywność przedsiębiorstw pobiła rekord z marca 2007 r.

W budownictwie mieszkaniowym oraz infrastrukturalnym progres był bardziej umiarkowany. Tempo wzrostu cen domów w Nowej Zelandii spadło do najniższego od 13 miesięcy poziomu, który w listopadzie wyniósł zaledwie 0,3%. Miesiąc wcześniej zwyżka sięgała 1,1%. Dynamika wzrostu obniża się od marca. Przyczyn osłabienia można szukać w pogarszających się nastrojach wśród konsumentów. Ich zaufanie jest najniższe od 14 miesięcy. Zwiększa się również liczba nieruchomości na sprzedaż.

Źródło: Zespół Analiz Home Broker

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Napolski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK