| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Indeks biznesu wędruje w górę

Indeks biznesu wędruje w górę

49 pkt. - tyle osiągnął Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w notowaniu kwartalnym, po tym jak uzyskał w listopadzie br. dwa punkty. Aktualny poziom wskaźnika oznacza trwałe ożywienie polskiej gospodarki.

Czynnikiem napędzającym dynamikę PKB stał się teraz popyt wewnętrzny oparty na wzroście konsumpcji oraz na odbudowie zapasów. Od roku szybko rośnie produkcja sprzedana przemysłu początkowo pod wpływem popytu zagranicznego, a teraz popytu wewnętrznego, co powoduje wzrost zatrudnienia a dalej zwiększone wydatki konsumpcyjne.

Perspektywa dalszego wzrostu opartego na popycie wewnętrznym wydaje się na razie dosyć bezpieczna, gdyż uniezależnia nas od popytu zagranicznego, co jednak nie chroni od zaburzeń na rynkach finansowych, zwłaszcza że stabilności makroekonomicznej zagraża rosnący dług publiczny i duży deficyt budżetowy. Do trwałego długookresowego ożywienia koniunktury brakuje jeszcze przyspieszenia inwestycji przedsiębiorstw.

Polecamy: Jak założyć spółkę z o.o.

Indeks Biznesu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej w kraju, obliczanym i publikowanym miesięcznie od początku 2003 r. Powstaje na podstawie prognoz czołówki ekonomistów polskich oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i cały rok. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 3-3,5 % PKB rocznie.

Źródło: PKPP Lewiatan

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK