| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Kto zmieni stawkę VAT w kasie fiskalnej

Kto zmieni stawkę VAT w kasie fiskalnej

Przepisy podatkowe nie precyzują kto jest uprawniony do zmiany stawek VAT w kasie fiskalnej. Przedsiębiorca - podatnik, a może serwisant?

Z przepisów podatkowych nie wynika, kto (podatnik czy serwisant) jest uprawniony do zmiany stawek VAT w kasie fiskalnej? W związku z powyższym, rodzi się pytanie, czy sam podatnik (bez udziału serwisanta) może dokonać zmiany stawek VAT w kasie fiskalnej przez system informatyczny zdalnie sterowany ze swojej siedziby?

Konieczność zmiany stawek przez serwisanta wiązać się będzie z zawieszeniem użytkowania dużej części kas do czasu realizacji tej zmiany. W szczególności może to dotknąć tych przedsiębiorców, którzy zobligowani będą do dokonania zmian w wielu kasach fiskalnych w licznych jednostkach często rozsianych po całym kraju. Z praktycznego punktu widzenia zmian stawek we wszystkich kasach fiskalnych należałoby dokonać w jednej chwili o godzinie 00: 00, co przy ograniczeniu dostępności serwisantów, konieczności dojazdu do każdej jednostki wyposażonej w kasy, odległościach między tymi jednostkami oraz czasu niezbędnego do przeprowadzenia zmian w każdej drukarce fiskalnej, będzie praktycznie niemożliwe i ryzykowne. Grozi to wstrzymaniem sprzedaży w jednostkach czynnych całodobowo oraz wiąże się z dodatkowymi kosztami wynagrodzeń serwisantów. Koszty te byłyby multiplikowane przy każdej kolejnej zmianie stawek.

Polecamy: Jak uniknąć 64% podatku

Z uwagi na powyższe, zmiany stawek VAT winien móc dokonywać sam podatnik w swojej siedzibie, automatycznie, tj. przez system informatyczny zdalnie sterowany (bez udziału serwisanta). Pożądana jest również jasna deklaracja Ministra Finansów, że udział serwisanta w opisywanym procesie nie jest niezbędny i że niewymagalny będzie również wpis do książki serwisowej kasy fiskalnej w momencie dokonania zmiany w sposób zdalny.

Jeżeli odpowiedź na powyżej zrysowany problem byłaby dla podatników negatywna (tj. że zmiana stawek VAT winna być dokonana przez lub z udziałem serwisanta), to czy możliwe będzie jednak dokonanie zmiany stawek VAT w kasie fiskalnej przez podatnika przy zastosowaniu systemu informatycznego zdalnie sterowanego, ale w obecności i pod nadzorem serwisanta? Autoryzacja taka byłaby w zakreślonym terminie, tj. do sześciu miesięcy kalendarzowych wpisana do książki serwisowej kasy fiskalnej przez serwisanta.

Brak wyżej opisanych rozwiązań łączyć się będzie z dodatkowymi kosztami wynagrodzeń serwisantów. Koszty te byłyby multiplikowane przy każdej kolejnej zmianie stawek.

Źródło: PKPP Lewiatan

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marzena Jaworska

Radca prawny   

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK