| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Polskie ciepłownictwo może mieć ciepło

Polskie ciepłownictwo może mieć ciepło

Polski przemysł może ponieść duże straty jeżeli Komisja Europejska nie wprowadzi tzw. odrębnych benchmarków dla gazu ziemnego, ropy oraz węgla kamiennego. Przyjęcie rozwiązań promowanych przez inne państwa może doprowadzić do dramatycznego osłabienia polskiego rynku energochłonnego względem pozostałych.

W tej sprawie decyzja ma być podjęta do 15 grudnia br. Czasu zostało niewiele. W Komisji Europejskiej trwają dyskusje z udziałem przedstawicieli krajów członkowskich nad zasadami wdrożenia trzeciej fazy Europejskiego Systemu Handlu Emisjami gazów cieplarnianych w okresie 2013 - 2020 (EU ETS III). Przemysł i ciepłownictwo objęte systemem ETS będą miały prawo do pewnej liczby bezpłatnych uprawnień do emisji gazów cieplarnianych wyznaczonych na podstawie wskaźników ex ante, tzw. benchmarków. Komisja odmawia zróżnicowania benchmarków według stosowanego paliwa: gaz - ropa - węgiel, czego domaga się Polska.

„Jeśli zostaną przyjęte proponowane przez Komisję Europejską wyłącznie wskaźniki gazowe, to polski przemysł energochłonny znajdzie się w 2013 roku w sytuacji zdecydowanie gorszej niż jego konkurenci w krajach UE, w których głównym paliwem nie jest wysokoemisyjny węgiel.- mówi Daria Kulczycka, dyrektorka Departamentu Energii i Zmian Klimatu PKPP Lewiatan.

Polecamy: Jak założyć własną firmę

Z szacunków PKPP Lewiatan wynika, że wdrożenie wskaźników proponowanych przez KE spowoduje skokowy wzrost cen ciepła dostarczanego odbiorcom końcowym o około 22 proc. w 2013 roku. W kolejnych latach, aż do 2027 roku, ceny ciepła będą dalej rosnąć, gdyż wzrastać będzie koszt uprawnień do emisji CO2.  Dla branży cementowej wdrożenie wskaźników KE oznacza koszty od 375 mln zł w roku 2013 do 735 mln zł w 2020.

Źródło: PKPP Lewiatan

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dittmajer i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK