| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Zielona energia nadal dotowana

Zielona energia nadal dotowana

Dotacje na zieloną energię nie będą ograniczone, a wsparcie dla energetyki wiatrowej zlikwidowane. Resort gospodarki zapowiada funkcjonowanie systemów pomocowych co najmniej do czasu realizacji celów z zakresu energii ze źródeł odnawialnych wyznaczonych na 2020 r.

Odnosząc się do sugestii mówiącej o tym, iż Polska posiada najdroższy w Europie system wsparcia odnawialnych źródeł energii (OZE) należy zaznaczyć, że z posiadanych przez MG informacji wynika, iż średnia cena energii wytworzonej ze źródeł odnawialnych m.in. w Belgii, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Czechach, czy we Włoszech jest wyższa niż w Polsce.

Obecnie MG przygotowuje projekt ustawy o energii ze źródeł odnawialnych. Nowe regulacje mają usprawnić funkcjonowanie mechanizmu wsparcia dla wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych i zachęcić do inwestowania w nowe moce wytwórcze, co przyczyni się do rozwoju sektora OZE w Polsce.

Przewiduje się, że system wsparcia będzie tak jak obecnie opierał się na mechanizmie tzw. świadectw pochodzenia. Zaproponowany mechanizm będzie zależny od technologii OZE i będzie uwzględniał m.in. stopień zwrotu inwestycji, postęp techniczny, obniżenie kosztów stosowania technologii, oraz szacunkowy efektywny okres pracy instalacji.

Polecamy: Jak założyć spółkę z o.o.

Propozycja MG będzie jednocześnie upraszczała sposób naliczania opłaty zastępczej. Zlikwiduje m.in. zagrożenie corocznego, niekontrolowanego wzrostu tej opłaty, skutkującego wyższymi cenami energii elektrycznej. Dodatkową regulacją zapewniającą bardziej efektywne wykorzystanie środków oraz zlikwidowanie bariery polegającej na ryzyku inwestycyjnym jest wprowadzenie do systemu wsparcia minimalnego gwarantowanego poziomu przychodu.

Utrzymanie mechanizmów wsparcia dla producentów energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych zostało zapisane w Programie działań wykonawczych na lata 2009-2012 stanowiącym załącznik nr 3 do „Polityki energetycznej Polski do 2030 roku” (działanie 4.2. - Utrzymanie mechanizmów wsparcia dla producentów energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, np. poprzez system świadectw pochodzenia).

Źródło: MG

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rodzewicz Kudlicki & Rodzewicz

Kancelaria Adwokacka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK