| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Popyt na energię poszybuje w górę

Popyt na energię poszybuje w górę

22 listopada 2010 r. odbyła się w Warszawie już po raz piąty prezentacja raportu World Energy Outlook Międzynarodowej Agencji Energetycznej. Eksperci MAE zapowiedzieli wzrost światowego popytu na energię pierwotną o 36%. Co to oznacza dla polskich firm?

- Do 2035 r. światowy popyt na energię pierwotną wzrośnie o 36 proc. – powiedział dr Fatih Birol z Międzynarodowej Agencji Energetycznej. Główny Ekonomista MAE przedstawił w Ministerstwie Gospodarki wyniki raportu World Energy Outlook 2010. W prezentacji uczestniczył wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.

Jak poinformował wicepremier Pawlak, tegoroczna publikacja Agencji przedstawia możliwe scenariusze rozwoju na światowym rynku energii w perspektywie najbliższych 25 lat. – Analitycy MAE skupili się na niezwykle istotnych zagadnieniach: opracowali prognozę przyrostu zużycia energii na świecie, zbadali także wpływ polityk energetycznych Chin i Indii na tę sytuację – powiedział. W opinii ministra gospodarki, bardzo interesujące są również opracowania MAE dotyczące możliwości energetycznych państw basenu Morza Kaspijskiego oraz prognozy rozwoju wykorzystania niekonwencjonalnych zasobów ropy i gazu.

Główny scenariusz WEO 2010 – Scenariusz Nowych Polityk – uwzględnia różnorodne zobowiązania i plany państw, których realizacja przełoży się na poziom zapotrzebowania na energię i emisję CO2. W scenariuszu tym popyt na energię pierwotną wzrasta w latach 2008-2035 z ok. 12,3 do ponad 16,7 mld ton ekwiwalentu ropy naftowej (Mtoe), lub 1,2 proc. średnio w skali roku.

Polecamy: Jak założyć własną firmę

- Paliwa kopalne – ropa, gaz i węgiel – pozostaną najważniejszymi surowcami energetycznymi w 2035 r. – poinformował dr Birol. Paliwem dominującym w bilansie energii pierwotnej będzie ropa naftowa, jednak jej 33-proc. udział w 2008 r. spadnie do 28 proc. w 2035 r. Popyt na węgiel będzie wzrastał do 2020 r., a następnie zacznie spadać. Do 8 proc. (z obecnych 6 proc.) wzrośnie udział energii jądrowej, a z 7 do 14 proc. wzrośnie zużycie energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych.

W opinii analityków MAE, kluczową rolę w zabezpieczaniu potrzeb energetycznych świata przez najbliższe dwie dekady może odegrać gaz ziemny. - Nadmiar podaży tego surowca powstały w wyniku kryzysu ekonomicznego oraz boom produkcji gazu niekonwencjonalnego w Stanach Zjednoczonych doprowadzi do obniżenia jego cen – powiedział główny ekonomista MAE.

Źrodło: MG

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ExpaTax

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK