| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Popyt na energię poszybuje w górę

Popyt na energię poszybuje w górę

22 listopada 2010 r. odbyła się w Warszawie już po raz piąty prezentacja raportu World Energy Outlook Międzynarodowej Agencji Energetycznej. Eksperci MAE zapowiedzieli wzrost światowego popytu na energię pierwotną o 36%. Co to oznacza dla polskich firm?

- Do 2035 r. światowy popyt na energię pierwotną wzrośnie o 36 proc. – powiedział dr Fatih Birol z Międzynarodowej Agencji Energetycznej. Główny Ekonomista MAE przedstawił w Ministerstwie Gospodarki wyniki raportu World Energy Outlook 2010. W prezentacji uczestniczył wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.

Jak poinformował wicepremier Pawlak, tegoroczna publikacja Agencji przedstawia możliwe scenariusze rozwoju na światowym rynku energii w perspektywie najbliższych 25 lat. – Analitycy MAE skupili się na niezwykle istotnych zagadnieniach: opracowali prognozę przyrostu zużycia energii na świecie, zbadali także wpływ polityk energetycznych Chin i Indii na tę sytuację – powiedział. W opinii ministra gospodarki, bardzo interesujące są również opracowania MAE dotyczące możliwości energetycznych państw basenu Morza Kaspijskiego oraz prognozy rozwoju wykorzystania niekonwencjonalnych zasobów ropy i gazu.

Główny scenariusz WEO 2010 – Scenariusz Nowych Polityk – uwzględnia różnorodne zobowiązania i plany państw, których realizacja przełoży się na poziom zapotrzebowania na energię i emisję CO2. W scenariuszu tym popyt na energię pierwotną wzrasta w latach 2008-2035 z ok. 12,3 do ponad 16,7 mld ton ekwiwalentu ropy naftowej (Mtoe), lub 1,2 proc. średnio w skali roku.

Polecamy: Jak założyć własną firmę

- Paliwa kopalne – ropa, gaz i węgiel – pozostaną najważniejszymi surowcami energetycznymi w 2035 r. – poinformował dr Birol. Paliwem dominującym w bilansie energii pierwotnej będzie ropa naftowa, jednak jej 33-proc. udział w 2008 r. spadnie do 28 proc. w 2035 r. Popyt na węgiel będzie wzrastał do 2020 r., a następnie zacznie spadać. Do 8 proc. (z obecnych 6 proc.) wzrośnie udział energii jądrowej, a z 7 do 14 proc. wzrośnie zużycie energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych.

W opinii analityków MAE, kluczową rolę w zabezpieczaniu potrzeb energetycznych świata przez najbliższe dwie dekady może odegrać gaz ziemny. - Nadmiar podaży tego surowca powstały w wyniku kryzysu ekonomicznego oraz boom produkcji gazu niekonwencjonalnego w Stanach Zjednoczonych doprowadzi do obniżenia jego cen – powiedział główny ekonomista MAE.

Źrodło: MG

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Fiszer

Starszy Specjalista ds. Projektów HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »