| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Tylu barier firmy nie przeskoczą

Tylu barier firmy nie przeskoczą

Wśród najbardziej uciążliwych barier w prowadzeniu działalności gospodarczej firmy wskazują częste zmiany prawa dotyczącego branż, w których działają. Dla ponad 25 proc. firm ryzyko takie jest bardzo wysokie - wynika z badań przeprowadzonych przez PKPP Lewiatan i Deloitte.

Przedsiębiorcy za najbardziej uciążliwe przepisy prawa uznają ustawę o podatku VAT - tak ze względu na nieprecyzyjne jej zapisy, jak i ze względu na ciągłe zmiany tego prawa. Na drugim miejscu wskazują Kodeks Pracy. Mówią wyraźnie, że rynek pracy po stronie pracowników i po stronie pracodawców zmienia się, a przepisy regulujące m.in. czas pracy, organizację czasu pracy, godziny nadliczbowe, wynagrodzenia za czas choroby, nie są do tych zmian dostosowywane. Nieprzyjazne są również regulacje dotyczące podatku dochodowego, ochrony środowiska czy zamówień publicznych.

Polecamy: Ile kosztuje założenie spółki z o.o.

„Przedsiębiorcy bardziej doceniają rozwiązania mające bezpośredni wpływ na ich funkcjonowanie niż na otoczenie gospodarcze. Dla większości firm priorytetowe znaczenie mają ewentualne zmiany w VAT w stosunku do zmian w CIT, żądają jednak większej stabilności i przejrzystości przepisów VAT. Ważne są przede wszystkim rozwiązania wzmacniające pewność prowadzenia biznesu" - mówi Robert Pasternak, partner zarządzający Kancelarii Prawniczej Deloitte.

Z jak trudnymi problemami związanymi z regulacjami działalności gospodarczej muszą sobie radzić przedsiębiorcy świadczy fakt, iż uznają wysokość pozapłacowych kosztów pracy za najważniejszą barierę rozwoju.

Przedsiębiorstwa często wskazują na niesprawne sądownictwo gospodarcze. Widzi ten problem również Bank Światowy. Firmy chciałyby sprawnych, efektywnych sądów gospodarczych. Ale widząc brak zmian w tym obszarze wskazują na rozwiązania, które pozwolą im uporać się przynajmniej z częścią problemów, które są przez sądy rozstrzygane - z nieściągalnymi należnościami (poprzez wprowadzenie tax credit).

Firmy stosują prawo na co dzień. Współpracują z administracją. Wiedzą doskonale, jakie są wady istniejących regulacji i je wskazują. PKPP Lewiatan co roku publikuje Czarną Listę Barier. I co? I ... nic! Na razie mamy inflację prawa złej jakości, nakładającego olbrzymie obowiązki administracyjne na przedsiębiorstwa. Jak oszacował Deloitte na potrzeby Ministerstwa Gospodarki, roczne koszty administracyjne, które ponoszą firmy, wynoszą ponad 70 mld zł. To blisko 50 proc. wydatków firm na inwestycje.

Źródło: PKPP Lewiatan

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK