| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Mniej obowiązków dla firm

Mniej obowiązków dla firm

Zniesienie zbędnych urzędowych obowiązków dla firm już niedługo stanie się rzeczywistością. 23 listopada 2010 r. Rada Ministrów przyjęła ustawę o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców.

Kluczowym założeniem dokumentu jest likwidacja około 220 zaświadczeń, które do tej pory składali przedsiębiorcy i obywatele, oraz zastąpienie ich oświadczeniami.Tzw. kultura oświadczeń ma zwiększyć zaufanie państwa do obywatela i wprowadzić zasadę domniemania jego uczciwości.

Ministerstwo Gospodarki proponuje m.in. zastąpienie zaświadczenia o wpisie do ewidencji i KRS obowiązkiem podania jedynie numerów rejestrów. Ponadto urzędy nie będą mogły domagać się od przedsiębiorców okazywania zaświadczeń o wpisie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, która 1 lipca 2011 r. zastąpi ewidencję działalności prowadzoną w gminach.

Projekt ustawy znosi dodatkowo obowiązek składania oświadczeń o nadaniu numeru NIP i REGON. Zrezygnowano także z wymogu poświadczenia niekaralności gdy organ administracyjny może sam pozyskać informacje na ten temat. Ustawodawca wprowadził za to możliwość składania kopii świadectw, dyplomów, aktów stanu cywilnego i in. zamiast ich oryginałów lub urzędowo poświadczonych odpisów.

Polecamy: Jak założyć własną firmę

Wśród zapisów przynoszących największe korzyści przedsiębiorcom należy ponadto wymienić m.in. uproszczenie procedur podejmowania działalności gospodarczej rozszerzenie katalogu przekształceń form jej prowadzenia, ograniczenie sprawozdawczości, obniżenie kosztów sądowych w sprawach cywilnych oraz wprowadzenie instytucji leasingu konsumenckiego.

Projekt zawiera zmiany o charakterze dereglamentacyjnym (uchylenie bądź zmiana na mniej uciążliwą formę obciążeń administracyjnych) deregulacyjnym (ograniczenie ingerencji Państwa w działalność gospodarczą) oraz depenalizacyjnym (ograniczenie karalności określonych czynów).

Źródło: MG

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Romuald Pilitowski

Prezes Zarządu Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK