| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Mniej obowiązków dla firm

Mniej obowiązków dla firm

Zniesienie zbędnych urzędowych obowiązków dla firm już niedługo stanie się rzeczywistością. 23 listopada 2010 r. Rada Ministrów przyjęła ustawę o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców.

Kluczowym założeniem dokumentu jest likwidacja około 220 zaświadczeń, które do tej pory składali przedsiębiorcy i obywatele, oraz zastąpienie ich oświadczeniami.Tzw. kultura oświadczeń ma zwiększyć zaufanie państwa do obywatela i wprowadzić zasadę domniemania jego uczciwości.

Ministerstwo Gospodarki proponuje m.in. zastąpienie zaświadczenia o wpisie do ewidencji i KRS obowiązkiem podania jedynie numerów rejestrów. Ponadto urzędy nie będą mogły domagać się od przedsiębiorców okazywania zaświadczeń o wpisie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, która 1 lipca 2011 r. zastąpi ewidencję działalności prowadzoną w gminach.

Projekt ustawy znosi dodatkowo obowiązek składania oświadczeń o nadaniu numeru NIP i REGON. Zrezygnowano także z wymogu poświadczenia niekaralności gdy organ administracyjny może sam pozyskać informacje na ten temat. Ustawodawca wprowadził za to możliwość składania kopii świadectw, dyplomów, aktów stanu cywilnego i in. zamiast ich oryginałów lub urzędowo poświadczonych odpisów.

Polecamy: Jak założyć własną firmę

Wśród zapisów przynoszących największe korzyści przedsiębiorcom należy ponadto wymienić m.in. uproszczenie procedur podejmowania działalności gospodarczej rozszerzenie katalogu przekształceń form jej prowadzenia, ograniczenie sprawozdawczości, obniżenie kosztów sądowych w sprawach cywilnych oraz wprowadzenie instytucji leasingu konsumenckiego.

Projekt zawiera zmiany o charakterze dereglamentacyjnym (uchylenie bądź zmiana na mniej uciążliwą formę obciążeń administracyjnych) deregulacyjnym (ograniczenie ingerencji Państwa w działalność gospodarczą) oraz depenalizacyjnym (ograniczenie karalności określonych czynów).

Źródło: MG

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK