REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dziś poznamy wysokość stóp procentowych

Joanna Pluta
analityk w Departamencie Analiz TMS Brokers

REKLAMA

REKLAMA

Dziś rano można było zaobserwować ruch pary EUR/PLN w kierunku górnego ograniczenia kanału spadkowego. Wzrost został zahamowany w granicach 3,9650, w związku z czym w najbliższych godzinach prawdopodobnie nastąpi odreagowanie i powrót w okolice środka kanału.

REKLAMA

Dzisiaj poznamy decyzję Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Rada najprawdopodobniej pozostawi koszt pieniądza na niezmienionym poziomie. Scenariusz ten sugeruje fakt, iż nawet najbardziej jastrzębi członkowie RPP w ostatnim czasie złagodzili ton wypowiedzi. Stosunkowo silny złoty powstrzymuje przed szybkim powrotem do zdecydowanych podwyżek kosztu pieniądza. Systematyczna lekka aprecjacja krajowej waluty ogranicza bowiem presję inflacyjną. Zdecydowana podwyżka stóp natomiast mogłaby wpłynąć na jeszcze silniejsze umocnienie złotego, co z kolei niekorzystnie oddziaływałoby na ożywienie gospodarcze.

REKLAMA

Decyzja Rady nie powinna jednak mieć większego wpływu na notowania złotego, które pozostawać będą pod wpływem nastrojów na światowym rynku. Jeżeli negatywny sentyment nasili się, kurs EUR/PLN będzie dłużej konsolidować się w pobliżu górnego ograniczenia wspomnianego kanału. Wybicie z niego wydaje się mało prawdopodobne, biorąc pod uwagę fakt, iż jego górna bariera hamowała silniejsze wzrosty EUR/PLN przez ostatnie cztery miesiące.

Notowania eurodolara zniżkują pod wpływem wciąż obecnych na rynku obaw, związanych z kondycją finansową najsłabszych gospodarek Eurolandu. Na początku wczorajszej sesji kurs EUR/USD zszedł pod poziom 1,3530, w kolejnych godzinach odbił jednak z powrotem w okolice 1,3600. Awersja do ryzyka wzrosła dodatkowo po informacjach, dotyczących działań militarnych pomiędzy Koreą Płd. a Płn.

Dowiedz się także: Kiedy warto przewalutować kredyt hipoteczny?

Inwestorzy na Starym Kontynencie w głównej mierze znajdują się pod negatywnym wpływem informacji, napływających z Irlandii. Po udzieleniu wsparcia dla tego kraju, uczestnicy rynku zadają sobie pytanie, która gospodarka jako następna wyciągnie rękę po pomoc. Wśród kandydatów wymieniana jest Portugalia. Jakkolwiek premier tego kraju powiedział, iż kraj nie potrzebuje pomocy, rynek nie traktuje jego słów jako wiarygodnych. Zarówno Grecja, jak i Irlandia przed otrzymaniem wsparcia wielokrotnie zapewniały, że obejdą się bez dodatkowych środków. Ponadto pojawiły się obawy, czy udzielenie pomocy dla Irlandii będzie przebiegało bez przeszkód. Warunkiem otrzymania wsparcia jest bowiem wprowadzenie w przyszłorocznej ustawie budżetowej zdecydowanych oszczędności. Już teraz wiadomo natomiast, iż część opozycji sprzeciwi się restrykcjom fiskalnym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Lokaty

REKLAMA

Jakkolwiek pakiet pomocowy uspokoiłby rynki, to mimo wszystko może mieć on negatywny wpływ na wiarygodność kredytową Irlandii. Wczoraj agencja ratingowa Moody’s poinformowała o możliwości obniżki oceny długu tego kraju o kilka poziomów, podczas kiedy na początku października mówiło się o obniżce o jeden poziom. Moody’s twierdzi, iż pakiet pomocowy zwiększy zadłużenie Irlandii, co przemawia za zdecydowaną obniżką oceny wiarygodności kredytowej tego kraju.

Dziś inwestorzy z uwagą będą przyglądać się wynikom aukcji bonów skarbowych Hiszpanii – kraju wskazywanego obok Portugalii jako potencjalny kandydat do sięgnięcia po środki pomocowe. Ponadto na rynek napłynie sporo interesujących publikacji makro. Do tej pory poznaliśmy już wstępne odczyty indeksów PMI dla usług i przemysłu głównych gospodarek strefy euro oraz samego Eurolandu – wypadły one lepiej, niż się spodziewano. W dalszej części dnia poznamy jeszcze rewizję dynamiki PKB z USA oraz dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym w tym kraju.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA