| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Firmy poprawiają wyniki finansowe

Firmy poprawiają wyniki finansowe

W pierwszych trzech kwartałach br. przedsiębiorstwa poprawiły kondycję finansową. W analogicznym okresie 2009 roku wynik finansowy netto był niższy o 12,5 proc. proc. - wynika z raportu GUS.

„Firmy uzyskują bardzo dobre wyniki, ale przy niezbyt wysokiej dynamice przychodów ze sprzedaży" - komentuje dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

Wynik finansowy netto przedsiębiorstw był o ponad 7 mld zł lepszy niż przed rokiem. Firmy panują nad kosztami, a to przekłada się na wzrost ich rentowności. Utrzymuje się wysoka płynność gotówkowa, co potwierdza, że w pierwszych trzech kwartałach firmy niewiele inwestowały. Dodatni wynik na działalności finansowej pokazuje, że lokują swoje nadwyżki na rynku finansowym.

Polecamy: Kiedy podatek liniowy jest korzystniejszy

Wartość strat netto, które przedsiębiorstwa poniosły była o 25 proc. niższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Nie wzrósł też odsetek przedsiębiorstw, które ponoszą straty, aczkolwiek ciągle jest on duży - 27,4 proc. Niepokojąco natomiast wygląda malejący odsetek firm-eksporterów. Jednak te firmy, które utrzymały się na rynkach zewnętrznych zwiększyły sprzedaż na eksport, a także jej udział w sprzedaży ogółem.

Świadczy to o ich rosnącej konkurencyjności na rynkach zewnętrznych. Tym bardziej, że w grupie eksporterów sytuacja finansowa jest lepsza niż w całym sektorze przedsiębiorstw - dodaje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Źródło: PKPP Lewiatan

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK