| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Firmy poprawiają wyniki finansowe

Firmy poprawiają wyniki finansowe

W pierwszych trzech kwartałach br. przedsiębiorstwa poprawiły kondycję finansową. W analogicznym okresie 2009 roku wynik finansowy netto był niższy o 12,5 proc. proc. - wynika z raportu GUS.

„Firmy uzyskują bardzo dobre wyniki, ale przy niezbyt wysokiej dynamice przychodów ze sprzedaży" - komentuje dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

Wynik finansowy netto przedsiębiorstw był o ponad 7 mld zł lepszy niż przed rokiem. Firmy panują nad kosztami, a to przekłada się na wzrost ich rentowności. Utrzymuje się wysoka płynność gotówkowa, co potwierdza, że w pierwszych trzech kwartałach firmy niewiele inwestowały. Dodatni wynik na działalności finansowej pokazuje, że lokują swoje nadwyżki na rynku finansowym.

Polecamy: Kiedy podatek liniowy jest korzystniejszy

Wartość strat netto, które przedsiębiorstwa poniosły była o 25 proc. niższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Nie wzrósł też odsetek przedsiębiorstw, które ponoszą straty, aczkolwiek ciągle jest on duży - 27,4 proc. Niepokojąco natomiast wygląda malejący odsetek firm-eksporterów. Jednak te firmy, które utrzymały się na rynkach zewnętrznych zwiększyły sprzedaż na eksport, a także jej udział w sprzedaży ogółem.

Świadczy to o ich rosnącej konkurencyjności na rynkach zewnętrznych. Tym bardziej, że w grupie eksporterów sytuacja finansowa jest lepsza niż w całym sektorze przedsiębiorstw - dodaje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Źródło: PKPP Lewiatan

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Kłosińska-Pyka

Aplikantka radcowska w OIRP w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK