| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Branża tytoniowa apeluje

Branża tytoniowa apeluje

Motywem przewodnim konferencji Pracodawców RP, zorganizowanej 17 listopada 2010 r. w Warszawie, była  prezentacja Zielonej Księgi "Branża tytoniowa w polskiej gospodarce” oraz tzw. dyrektywy tytoniowej KE". Przedsiębiorcy tytoniowi wyrazili swoje zaniepokojenie unijnymi regulacjami.

Z badań przeprowadzonych przez Pracodawców RP wynika, iż wpływy budżetowe branży tytoniowej wyniosły w 2009 r. prawie 20 mld zł. – Polska jest drugim, po Włoszech, producentem tytoniu w Europie. Jego uprawa daje zatrudnienie 60 tys. osób i jest źródłem utrzymania dla 14,5 tys. gospodarstw rolnych – wyjaśnił prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski.

W jego opinii zmiany Dyrektywy 2001/37/WE będą miały negatywny wpływ na produkcję wyrobów tytoniowych, m.in. poprzez wprowadzenie zakazu stosowania dodatków i ujednolicenie opakowań. Zapowiedział, że jego organizacja weźmie czynny udział w prowadzonych przez Komisję Europejską konsultacjach.

Polecamy: Jak założyć spółkę z o.o. - strona praktyczna

Wicepremier Waldemar Pawlak obiecał, że zapozna się zapisami Zielonej Księgi nt. branży tytoniowej. Jego zdaniem należy sprawdzić czy dyrektywa zachowuje zasadę pomocniczości i proporcjonalności. – Ważne jest, abyśmy współuczestnicząc w tworzeniu Unii Europejskiej domagali się rozwiązań, które mają pozytywny wpływ na wspólny rynek i na warunki życia Europejczyków – powiedział wiceszef rządu. – Powinniśmy też otwarcie sprzeciwiać się pomysłom, które próbują narzucać jednolite wzorce, działania w całej Europie, nawet jeżeli nie jest to potrzebne – dodał wicepremier.

Wyraził nadzieję, że w stanowisku rządu możliwe będzie uwzględnienie postulatów wszystkich zainteresowanych stron, a więc producentów, plantatorów i pracowników przemysłu tytoniowego w Polsce.

Źródło: MG

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tagetik

Tagetik, lider oprogramowania wspierającego procesy zarządzania efektywnością organizacji (ang. Corporate Performance Management), powstał we Włoszech (Toskania) w 1986 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »