| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Branża tytoniowa apeluje

Branża tytoniowa apeluje

Motywem przewodnim konferencji Pracodawców RP, zorganizowanej 17 listopada 2010 r. w Warszawie, była  prezentacja Zielonej Księgi "Branża tytoniowa w polskiej gospodarce” oraz tzw. dyrektywy tytoniowej KE". Przedsiębiorcy tytoniowi wyrazili swoje zaniepokojenie unijnymi regulacjami.

Z badań przeprowadzonych przez Pracodawców RP wynika, iż wpływy budżetowe branży tytoniowej wyniosły w 2009 r. prawie 20 mld zł. – Polska jest drugim, po Włoszech, producentem tytoniu w Europie. Jego uprawa daje zatrudnienie 60 tys. osób i jest źródłem utrzymania dla 14,5 tys. gospodarstw rolnych – wyjaśnił prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski.

W jego opinii zmiany Dyrektywy 2001/37/WE będą miały negatywny wpływ na produkcję wyrobów tytoniowych, m.in. poprzez wprowadzenie zakazu stosowania dodatków i ujednolicenie opakowań. Zapowiedział, że jego organizacja weźmie czynny udział w prowadzonych przez Komisję Europejską konsultacjach.

Polecamy: Jak założyć spółkę z o.o. - strona praktyczna

Wicepremier Waldemar Pawlak obiecał, że zapozna się zapisami Zielonej Księgi nt. branży tytoniowej. Jego zdaniem należy sprawdzić czy dyrektywa zachowuje zasadę pomocniczości i proporcjonalności. – Ważne jest, abyśmy współuczestnicząc w tworzeniu Unii Europejskiej domagali się rozwiązań, które mają pozytywny wpływ na wspólny rynek i na warunki życia Europejczyków – powiedział wiceszef rządu. – Powinniśmy też otwarcie sprzeciwiać się pomysłom, które próbują narzucać jednolite wzorce, działania w całej Europie, nawet jeżeli nie jest to potrzebne – dodał wicepremier.

Wyraził nadzieję, że w stanowisku rządu możliwe będzie uwzględnienie postulatów wszystkich zainteresowanych stron, a więc producentów, plantatorów i pracowników przemysłu tytoniowego w Polsce.

Źródło: MG

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Dębska

Prawnik i menadżer LexOmni.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK