| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Dymek poszedł z dymem

Dymek poszedł z dymem

Restauratorzy stukają się w czoła, a producenci środków antynikotynowych zacierają ręce. Od dziś obowiązuje zakaz palenia wyrobów tytoniowych w miejscach publicznych. Co to oznacza dla przedsiębiorców?

Ustawa o ochronie zdrowia przed następstwami tytoniu wzbogaca listę miejsc objętych całkowitym zakazem palenia m.in. o pomieszczenia obiektów sportowych, tereny zakładów opieki zdrowotnej oraz szkoły i inne placówki systemu oświaty. Za złamanie zakazu grozi mandat w wysokości do 500zł. Palić będzie jednak można w palarniach.

Budowa palarni wiąże się z koniecznością poniesienia stosunkowo dużych wydatków. Wynika to z tego, że musi ona stanowić pomieszczenie odrębne, odpowiednio wentylowane. Restauratorzy zamiast decydować się na inwestycje, wprowadzają całkowity zakaz palenia. Atmosferę podgrzewa podpisanie przez Polskę Ramowej konwencji Światowej Organizacji Zdrowia o ograniczeniu użycia tytoniu (ma być przyjęta do 2012 roku), która zapewne stanie się przyczyną kolejnej nowelizacji, obostrzającej już obowiązujące reguły.

Polecamy: Jak stosować eko driving w firmie

Palarnie tworzyć można także w firmach, nie będzie to jednak obowiązek pracodawcy. Firmy już zapowiadają, że kreowania dodatkowych miejsc dla palaczy nie przewidują. Dlaczego? Z powodów ekonomicznych. Wysokie standardy przewidują konieczność budowy pomieszczenia, którego wentylacja zapewni 10-krotną całkowitą rotację powietrza w ciągu godziny, a uszczelnienie nie pozwoli wydostać się dymowi na zewnątrz.

Przedsiębiorcy muszą pamiętać także o ciążącym na nich obowiązku poinformowania o zakazie palenia. Koszt zakupu tabliczki nie jest wielki, a wydatki związane z zaniechaniem, przeciwnie, znaczne. Zarządca lub właściciel budynku może zapłacić mandat w wysokości nawet 2 tys. zł. Identyczną kwotą obarczone będą osoby odpowiedzialne za wywieszenie w sklepie sprzedającym wyroby tytoniowe informacji o całkowitym zakazie sprzedaży papierosów osobom niepełnoletnim, jeżeli tego obowiązku nie dopełnią.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Skrivanek Tłumaczenia i szkolenia językowe

Skrivanek jest agencją translatorską, która oferuje kompleksowe rozwiązania z zakresu tłumaczeń i szkoleń językowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK