| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > PMI szybuje w górę

PMI szybuje w górę

Indeks PMI dla Polski wzrósł w październiku br. do 55,6 pkt. Oznacza to, że osiągnął najwyższy poziom od ponad sześciu lat. Indeks PMI stanowi wyznacznik kondycji gospodarki. Jeżeli jego wartość przekracza 50 pkt, to gospodarka rośnie.

„To świetny wynik, porównywalny z okresami najlepszej koniunktury. Rosną produkcja i zamówienia, w tym eksportowe. W efekcie firmy zwiększają zatrudnienie" - komentuje dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

„Jednocześnie wydłuża się czas dostaw towarów (prędkość dostaw), co oznacza, że przy obecnie posiadanych mocach wytwórczych firmy nie są w stanie zaspokoić rosnącego popytu. To skutek odłożenia decyzji inwestycyjnych w pierwszej połowie roku. Na szczęście, w ostatnich miesiącach, jak wynika z badań PKPP Lewiatan, sytuacja się poprawia. Inwestycje zaczęły realizować duże przedsiębiorstwa. Na efekty nowych przedsięwzięć trzeba jednak będzie trochę poczekać. Rynek tego nie uwzględni. Dlatego wysoki stopień wykorzystania mocy wytwórczych będzie wpływał na wzrost kosztów produkcji.

Polecamy: Jak założyć własną firmę

Jeżeli do pogarszającego się dostępu do surowców i materiałów, który przekłada się na ich ceny dojdą jeszcze rosnące wynagrodzenia, będziemy mieli problem z inflacją. Dlatego dobre wyniki przemysłu cieszą, chociaż nieuchronnie przybliżają nas do podwyżki stóp procentowych jeszcze w tym miesiącu" - dodaje Małgorzata Starczewska Krzysztoszek.

Przemysł, który dotkliwie odczuł skutki kryzysu gospodarczego, już pod koniec 2009 roku zaczął wychodzić z dołka. Od tamtej pory jest na ścieżce wzrostu, który przyspieszył w ostatnich trzech miesiącach. Świetne wyniki przemysłu będą się przekładać na inne branże, szczególnie transport, którego kondycja nadal jest słaba.

Źródło: PKPP Lewiatan

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Szymański

Doradca podatkowy z Departamentu Kontroli Podatkowych Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK