| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Jak firma rozliczy dochody z akcji

Jak firma rozliczy dochody z akcji

Uzyskanie przychodu z obrotu papierami wartościowymi przez osoby prawne wiąże się z koniecznością rozliczenia ich razem z pozostałymi przychodami z działalności gospodarczej.

Wspólnicy MGB sp. z o.o. doszli do porozumienia w sprawie założenia rachunku inwestycyjnego na spółkę. Zdecydowali się na zapis na akcje GPW na rynku pierwotnym. Jak prowadzona przez nich firma powinna rozliczyć się z osiągniętych z tytułu obrotu akcjami przychodów?

Zagadnienie opodatkowania dochodów uzyskanych ze zbycia akcji przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych zyskuje na aktualności w związku z debiutem Giełdy Papierów Wartościowych na warszawskim parkiecie oraz planowanymi wejściami w latach kolejnych. Dochody inwestująca firma powinna rozliczyć według zasad ogólnych.

Polecamy: Jak założyć własną firmę

Zarówno cena zbycia akcji, która stanowi przychód, jak też cena zakupu i prowizje maklerskie (koszty) powinny zostać rozliczone łącznie z innymi przychodami i kosztami z danego roku podatkowego. Warto przy tym zapamiętać, iż koszty uzyskania przychodu z tytułu obrotu akcjami ujmuje się wraz z dniem, w którym uzyskany został przychód.

Zakup akcji nie wiąże się z koniecznością zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Dlaczego? Z uwagi na sformułowane w art. 9 ustawy z 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2007 r. nr, 68 poz. 450 z późn. zm.) zwolnienie sprzedaży praw majątkowych będących instrumentami dokonywanych za pośrednictwem firm inwestycyjnych w ramach rynku zorganizowanego.

Podstawa prawna:

-Ustawa z 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.)
-Ustawa z 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2007r. nr 68, poz. 450 z późn. zm.)

Autor: Łukasz Michalski

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Lech

prawnik, aplikant rzecznikowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK