| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Arbitraż inwestycyjny zyskuje na popularności

Arbitraż inwestycyjny zyskuje na popularności

Arbitraż inwestycyjny staje się coraz popularniejszą formą rozstrzygania sporów między państwem, a inwestorem. Specyfika tego postępowania była przedmiotem konferencji zorganizowanej przez Sąd Arbitrażowy przy PKPP Lewiatan.

Na potrzebę bliższego zajęcia się problematyką arbitrażu w sporach inwestycyjnych wskazuje współprzewodniczący Konferencji i Prezes Sądu Arbitrażowego przy PKPP Lewiatan, prof. Andrzej Szumański: "Potrzeba ta wynika m.in. z podjęcia prac przez UNCITRAL (Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Międzynarodowego Prawa Handlowego) nad zaleceniami bądź załącznikiem do Regulaminu Arbitrażowego UNCITRAL 2010, które mają unormować specyfikę międzynarodowego arbitrażu inwestycyjnego, a więc sporu z powództwa inwestora przeciwko państwu prowadzącemu inwestycje".

Prezes Prokuratorii Generalnej, dr Marcin Dziurda , dodaje: „Wejście w życie Traktatu Lizbońskiego, zwiększającego kompetencje instytucji unijnych w obszarze inwestycji zagranicznych, a także rozpoczęte w ramach ONZ prace nad zmianami Regulaminu Arbitrażowego UNCITRAL powodują, że nieuniknione wydają się poważne zmiany w praktyce międzynarodowego arbitrażu inwestycyjnego. W trakcie konferencji „Międzynarodowy arbitraż inwestycyjny - potrzeba zmian regulacji prawnych" dyskutowali na ten temat najwybitniejsi przedstawiciele polskiego środowiska arbitrażowego, a także pracownicy instytucji rządowych".

Polecamy: Jak założyć własną firmę

Konferencja, która już świadczy o dużym zainteresowaniu przedmiotem wśród Polaków, z pewnością przyczyni się do dalszego rozwoju tej sytuacji. Jest to konieczne, gdyż wciąż daleko nam do takich krajów jak Niemcy czy Francja, a spory z udziałem państwa i inwestora są niestety pewne również w przyszłości.

Źródło: PKPP Lewiatan

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych "Bochnacki, Bojanowski, Hipsz"

Radcowie prawni

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK