| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Produkcja nabrała rozpędu

Produkcja nabrała rozpędu

Produkcja przemysłowa wzrosła o 13,2 proc. w stosunku do sierpnia. W branży budowlano-montażowej również przyspieszyła i była we wrześniu o 13,4 proc. wyższa niż przed rokiem i o 11 proc. większa w stosunku do sierpnia - wynika z danych przedstawionych przez GUS.

„Nasz wzrost gospodarczy ma solidne podstawy. Wszystko wskazuje na to, że w trzecim kwartale br. PKB wzrósł nie mniej niż o 3,5 proc., a patrząc na wyniki produkcji przemysłowej przyczynił się do tego w dużym stopniu wzrost zapasów i eksportu netto i, aż boję się zapeszyć – rozpoczęte wreszcie inwestycje w sektorze przedsiębiorstw.” – mówi dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

Wśród firm, które od kilkunastu miesięcy odnotowują największy wzrost produkcji, są producenci komputerów, wyrobów chemicznych i urządzeń elektrycznych, a więc branż silnie związanych z eksportem. Nasi eksporterzy, wbrew prognozom z początku roku, nadal świetnie sobie radzą.

Polecamy: Czy wydatki na catering są kosztem uzyskania przychodu

„Produkcja budowlano-montażowa była wyższa o 13,4 proc., ale jeśli weźmiemy pod uwagę, że na inwestycje infrastrukturalne mamy ogromne pieniądze z UE, to ten wzrost pozostawia pewien niedosyt. Tym bardziej, że najsłabsze wyniki (5,2 proc. wzrostu) odnotowano w działach dotyczących budowy obiektów inżynierii lądowej i wodnej, które związane są z realizacją projektów infrastrukturalnych finansowanych ze środków unijnych.

Wyższa także powinna być produkcja w działach robót specjalistycznych, a więc związanych m.in. z przygotowaniem terenów pod budowę. Słabszy wzrost produkcji, szczególnie w dziale budowy obiektów inżynierii lądowej i wodnej, może świadczyć o tym, że mamy opóźnienia w wykorzystywaniu środków unijnych przeznaczonych na finansowanie projektów infrastrukturalnych” – dodaje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Źródło: Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Maja Piotrowska

Absolwentka psychologii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz studiów podyplomowych HR Business Partner na Akademii Leona Koźmińskiego. Swoje dotychczasowe doświadczenie w miękkim HR zdobywała w firmach dystrybucyjnych, finansowych i technologicznych. Pełniła rolę wspierającą biznes w działaniach rekrutacyjnych i rozwojowych obejmujące kształtowanie polityki personalnej, tworzenie i przeprowadzanie sesji rozwojowych oraz wsparcie merytoryczne z zakresu prawa pracy. Obecnie pomysłodawczyni i właścicielka firmy Absence, zajmującej się wdrażaniem strategii zarządzania nadmierną absencją pracowniczą

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK