| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Zatrudnienie powoli w górę

Zatrudnienie powoli w górę

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu br. roku spadło o 0,1 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca. W ujęciu rocznym zwiększyło się o 3,7 proc. i wyniosło 3403,68 zł – podał GUS. Natomiast przeciętne zatrudnienie w firmach osiągnęło 5,363 mln osób i wzrosło o 0,2 proc. w stosunku do sierpnia. W odniesieniu do września 2009 r. było wyższe o 1,8 proc.

Zatrudnienie we wrześniu, po lekkiej zadyszce w sierpniu, kiedy przybyło tylko 2 tys. etatów, znowu zaczęło szybciej rosnąć. W firmach liczba nowych etatów zwiększyła się o 12 tys. „Przyspieszenie wzrostu zatrudnienia przełoży się na ożywienie konsumpcji prywatnej, co zwiększy popyt, który jest jednym z motorów napędowych wzrostu gospodarczego” – ocenia Jacek Adamski, dyrektor departamentu ekonomicznego PKPP Lewiatan.

Zatrudnienie w naszym kraju rośnie już od I kwartału 2010 roku, gdy tymczasem w krajach Unii Europejskiej ciągle spada, np. w I kwartale było o 1,2 proc. niższe niż rok wcześniej, a w II kwartale br. – o 0,6 proc. niższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Dowiedz się Umowa na zastępstwo – wady i zalety

„Niewielki wzrost płac, w ujęciu rocznym o 3,7 proc., osłabia argumenty za podwyżką stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Wrześniowe dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniach będą miały raczej neutralny wpływ na ewentualną decyzję o podwyżce stóp procentowych” – dodaje Jacek Adamski.

Źródło: Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Krucka-Atak

Samodzielny specjalista ds. kadr z wieloletnim doświadczeniem, pasjonatka prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »