| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Unijne projekty w ocenie NIK i NOK Danii

Unijne projekty w ocenie NIK i NOK Danii

Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego co roku przekazuje środki  państwom UE na projekty z zakresu ochrony i poprawy stanu środowiska. NIK oraz NOK (najwyższy duński organ kontroli) skontrolowały zarządzanie projektami środowiskowymi.

Wspólna polsko-duńska kontrola objęła lata 2007-2009 i dotyczyła środków pomocowych zarezerwowanych w budżecie UE na lata 2007-2013. Do końca 2009 r. Dania przyznała - m.in. na realizację projektów środowiskowych - blisko połowę środków pozyskanych z EFRR. Podobne statystyki ma województwo pomorskie (dla całej Polski odsetek przydzielonych środków wynosi 30 proc.).

Zarówno Dania, jak i województwo pomorskie mają jednak trudności z dotrzymaniem wymagań związanych z regułą n+2. Zakłada ona, że dotacje muszą zostać wypłacone beneficjentom maksymalnie w ciągu 3 lat od momentu przyznania. W przeciwnym razie część środków przyznanych przez Unię zostanie automatycznie anulowana i wróci do budżetu unijnego. Jest to jedna z podstawowych reguł zarządzania funduszami pomocowymi w UE. Skąd trudności z wypłatą? W Polsce nie wdrożono na czas unijnych przepisów w zakresie ochrony środowiska. W Danii problemem okazało się wdrożenie programu i procedur administracyjnych dotyczących rozpatrywania wniosków.

Polecamy: Skończyłeś studia - załóż własny biznes

Ważnym elementem przy ocenie każdego projektu dotyczącego środowiska jest jego wpływ na naturę. Obie instytucje weryfikują go za pomocą wskaźników środowiskowych. Rigsrevisionen zwrócił uwagę, że w Danii wskaźniki nie są szczegółowo zdefiniowane, co może skutkować podaniem nieprawidłowych informacji przez beneficjenta. Sposób stosowania wskaźników środowiskowych w województwie pomorskim może być z kolei uznany za dobrą praktykę. Dzięki szczegółowemu opisaniu możliwa jest ich skuteczna i precyzyjna weryfikacja.

Zarówno NIK jak i Rigsrevisionen pozytywnie oceniły system administrowania projektami. W kontrolowanym okresie Duński Urząd ds. Gospodarki i Budownictwa oraz Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego należycie wywiązywały się ze swoich obowiązków.

Źródło: NIK

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK