| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Na razie nie będzie nowych zasad opodatkowania samochodów służbowych

Na razie nie będzie nowych zasad opodatkowania samochodów służbowych

Minister Finansów w odpowiedzi na zapytanie poselskie nr 7720/10 wyjaśnił 7 października 2010 r., że prace legislacyjne w zakresie zmiany ustawy o PIT odnośnie opodatkowania używania samochodów służbowych do celów prywatnych zostały wstrzymane. Natomiast trwają prace zmierzające do wyłączenia z VAT takiego wykorzystywania samochodów służbowych.

Według informacji udzielonych przez Ministra Finansów założeniem prowadzonych prac było co do zasady doprecyzowanie obecnie obowiązujących przepisów ustawy poprzez wskazanie sposobu ustalania przychodu z tytułu wykorzystywania samochodów służbowych do celów prywatnych.

Pozostaje to (zdaniem resortu finansów) w bezpośrednim związku z jedną z podstawowych zasad podatku dochodowego, tj. z zasadą powszechności opodatkowania. Według której wszelkie dochody osoby fizycznej podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym, chyba że zostały wprost wymienione w katalogu zwolnień przedmiotowych lub od których na podstawie przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, z późn. zm.) zaniechano poboru podatku.

Ustawa o PIT nie przewiduje zwolnienia przedmiotowego obejmującego wartość świadczenia polegającego na udostępnieniu przez pracodawcę samochodu służbowego do celów prywatnych. Zatem w myśl ogólnych postanowień tej ustawy wartość tego świadczenia, ustalona na podstawie art. 11 ust. 2–2b ustawy o PIT, podlega doliczeniu do dochodów podatnika i opodatkowaniu na ogólnych zasadach.

W obecnym stanie prawnym od łącznej wartości uzyskanego dochodu (tj. od wypłaconego w danym miesiącu wynagrodzenia i otrzymanych od pracodawcy nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych) pracodawca oblicza i pobiera zaliczkę na podatek dochodowy oraz przekazuje ją do właściwego urzędu skarbowego.

Ponadto kwotę rocznego wynagrodzenia, w tym wartość otrzymanych w trakcie roku podatkowego nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych, pracodawca ujmuje w rocznym obliczeniu podatku (PIT-40), jeżeli został zobligowany do rozliczenia podatku dochodowego przez pracownika, albo wykazuje w rocznej informacji PIT-11, która stanowi podstawę dla pracownika do złożenia rocznego zeznania podatkowego.

Polecamy: VAT 2011

Polecamy: Podatki 2011

Jednocześnie Minister poinformował, że w zakresie VAT trwają prace nad założeniami do projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym, w którym, m.in. w związku z ograniczeniem prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia pojazdów samochodowych innych niż osobowe o dopuszczalnej ładowności powyżej 500 kg i dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, proponuje się wprowadzenie wyłączenia od podatku VAT czynności wykorzystywania takich pojazdów do celów prywatnych.

Wprowadzenie tej regulacji stanowi ułatwienie dla podatników podatku od towarów i usług m.in. w zakresie braku konieczności prowadzenia stosownych ewidencji, gdyż ww.podatnicy nie będą mieli obowiązku określania jednostkowego wykorzystania pojazdu do celów związanych z działalnością gospodarczą, jak i niesłużących tej działalności oraz opodatkowania podatkiem VAT w części wykorzystania pojazdu na cele niesłużące działalności.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK