| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Na razie nie będzie nowych zasad opodatkowania samochodów służbowych

Na razie nie będzie nowych zasad opodatkowania samochodów służbowych

Minister Finansów w odpowiedzi na zapytanie poselskie nr 7720/10 wyjaśnił 7 października 2010 r., że prace legislacyjne w zakresie zmiany ustawy o PIT odnośnie opodatkowania używania samochodów służbowych do celów prywatnych zostały wstrzymane. Natomiast trwają prace zmierzające do wyłączenia z VAT takiego wykorzystywania samochodów służbowych.

Według informacji udzielonych przez Ministra Finansów założeniem prowadzonych prac było co do zasady doprecyzowanie obecnie obowiązujących przepisów ustawy poprzez wskazanie sposobu ustalania przychodu z tytułu wykorzystywania samochodów służbowych do celów prywatnych.

Pozostaje to (zdaniem resortu finansów) w bezpośrednim związku z jedną z podstawowych zasad podatku dochodowego, tj. z zasadą powszechności opodatkowania. Według której wszelkie dochody osoby fizycznej podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym, chyba że zostały wprost wymienione w katalogu zwolnień przedmiotowych lub od których na podstawie przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, z późn. zm.) zaniechano poboru podatku.

Ustawa o PIT nie przewiduje zwolnienia przedmiotowego obejmującego wartość świadczenia polegającego na udostępnieniu przez pracodawcę samochodu służbowego do celów prywatnych. Zatem w myśl ogólnych postanowień tej ustawy wartość tego świadczenia, ustalona na podstawie art. 11 ust. 2–2b ustawy o PIT, podlega doliczeniu do dochodów podatnika i opodatkowaniu na ogólnych zasadach.

W obecnym stanie prawnym od łącznej wartości uzyskanego dochodu (tj. od wypłaconego w danym miesiącu wynagrodzenia i otrzymanych od pracodawcy nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych) pracodawca oblicza i pobiera zaliczkę na podatek dochodowy oraz przekazuje ją do właściwego urzędu skarbowego.

Ponadto kwotę rocznego wynagrodzenia, w tym wartość otrzymanych w trakcie roku podatkowego nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych, pracodawca ujmuje w rocznym obliczeniu podatku (PIT-40), jeżeli został zobligowany do rozliczenia podatku dochodowego przez pracownika, albo wykazuje w rocznej informacji PIT-11, która stanowi podstawę dla pracownika do złożenia rocznego zeznania podatkowego.

Polecamy: VAT 2011

Polecamy: Podatki 2011

Jednocześnie Minister poinformował, że w zakresie VAT trwają prace nad założeniami do projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym, w którym, m.in. w związku z ograniczeniem prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia pojazdów samochodowych innych niż osobowe o dopuszczalnej ładowności powyżej 500 kg i dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, proponuje się wprowadzenie wyłączenia od podatku VAT czynności wykorzystywania takich pojazdów do celów prywatnych.

Wprowadzenie tej regulacji stanowi ułatwienie dla podatników podatku od towarów i usług m.in. w zakresie braku konieczności prowadzenia stosownych ewidencji, gdyż ww.podatnicy nie będą mieli obowiązku określania jednostkowego wykorzystania pojazdu do celów związanych z działalnością gospodarczą, jak i niesłużących tej działalności oraz opodatkowania podatkiem VAT w części wykorzystania pojazdu na cele niesłużące działalności.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

dr Katarzyna Kalata

Ekspert z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK