| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Jaka sytuacja na rynku pracy?

Jaka sytuacja na rynku pracy?

We wrześniu bezrobocie wzrosło w porównaniu do sierpnia br. o 0,1 proc. i wyniosło 11,4 proc. szacuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. W analogicznym okresie ubiegłego roku wskaźnik ten wzrósł z 10,8 proc. do 10,9 proc. Bezrobocie zwiększyło się w 11 województwach, najmocniej w zachodniopomorskim (o 0,3 proc.), spadło jedynie w łódzkim o 0,1 proc.

Liczba bezrobotnych wzrosła o 14,9 tys. osób i wyniosła 1 815,1 tys. osób (na podstawie meldunków nadesłanych przez wojewódzkie urzędy pracy). We wrześniu 2009 r. przybyło 26,9 tys. bezrobotnych.

Znacznie, bo o 8,9 tys. zwiększyła się natomiast liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych do urzędów pracy. Pracodawcy przygotowali 96,8 tys. ofert pracy. W ubiegłym roku sytuacja kształtowała się podobnie. Najwyższy wzrost liczby wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej odnotowano w czternastu województwach, przy czym najsilniejszy w zachodniopomorskim (o 4,5 proc.) i lubelskim (o 31,9proc.).

Polecamy serwis Zatrudnienie

„Wrzesień był miesiącem, w którym rejestrowały się w urzędach pracy osoby po wygaśnięciu umów na czas określony lub zakończeniu prac sezonowych (np. w turystyce). Masowo zgłaszali się tegoroczni absolwenci szkół ponadgimnazjalnych, przede wszystkim wyższych, a także osoby uprzednio skreślone z tytułu nie potwierdzenia gotowości do podjęcia pracy” – mówi Monika Zakrzewska, ekspert PKPP Lewiatan.

W kolejnych miesiącach należy się spodziewać stabilizacji na rynku pracy, ale bezrobocie nieco wzrośnie. Prawie dwie trzecie pracodawców deklaruje, że poziom zatrudnienia w firmach się nie zmieni. Zwalniać będzie jedynie co dziesiąty przedsiębiorca, a zwiększenie zatrudnienia przewiduje co czwarty. Wiele firm zatrudnia pracowników tymczasowych.

Tutaj znajdziesz wzory umów pracowniczych >>

Najbardziej poszukuje się pracowników (stałych i tymczasowych) do produkcji w dużych firmach budowlanych i przemysłowych oraz do działów sprzedaży. Wolne miejsca pracy będą czekały w transporcie, gospodarce magazynowej, handlu, łączności i usługach naprawczych. Nie będzie zatrudniać nowych pracowników branża finansowa, ale nie przewiduje się też redukcji zatrudnienia.

Źródło: Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Polish Advisory Group

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK