| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Jak z PCB to odpady

Jak z PCB to odpady

Dotychczasowe regulacje dotyczące ochrony środowiska ulegną zapowiadanej od ponad 9 lat zmianie wraz z 1 stycznia 2011 roku. Zawartość PCB w urządzeniu decydować będzie o konieczności jego usunięcia.

Od 1 stycznia 2011 r. wszystkie urządzenia zawierające PCB (substancje szkodliwe dla zdrowia), objęte przepisami ustawy prawo ochrony środowiska, zostaną uznane za odpady. Dlatego Ministerstwo Środowiska przypomina przedsiębiorcom o konieczności usunięcia i unieszkodliwienia tych sprzętów do końca tego roku.

Przedsiębiorcom, którzy nie zastosują się do tych przepisów grożą sankcje i kary.

Obowiązek usunięcia zasobów PCB oraz urządzeń zawierających PCB poprzedzony był 9-letnim okresem przejściowym. Według PKPP Lewiatan był on wystarczający, aby zdecydowana większość firm wywiązała się z obowiązku nałożonego przez Ministerstwo Środowiska.

Polecamy: Jakie obowiązki spoczywają na organizatorze usług turystycznych

Pewne wątpliwości co do realizacji powyższych przepisów mają firmy zajmujące się odbiorem i unieszkodliwianiem odpadów zawierających PCB. Dotychczasowe stanowisko Ministerstwa Środowiska wskazywało, że „granicznym terminem unieszkodliwiania urządzeń zawierających PCB jest koniec roku 2010".

Zdaniem PKPP Lewiatan, w piśmie skierowanym do przedsiębiorców minister dopuszcza możliwość unieszkodliwiania odpadów po tej dacie, jeżeli „wójt, burmistrz lub prezydent nałoży na posiadacza PCB lub urządzeń zawierających PCB, w trybie art. 34 ustawy o odpadach, decyzję nakazującą mu ich usunięcie z miejsc nie przeznaczonych do składowania lub magazynowania i wskaże sposób jej wykonania". Lewiatan uważa, że minister środowiska powinien wydać jasną wytyczną czy wójt, burmistrz, prezydent wskazując sposób wykonania tej decyzji może wskazać przekazanie takich odpadów do unieszkodliwienia.

Źródło: PKPP Lewiatan

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Ostaszewska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK