| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Jak naprawić finanse publiczne

Jak naprawić finanse publiczne

Ograniczenie wydatków oraz rozbudowanie bazy podatkowej i uproszczenie prowadzenia działalności gospodarczej są - według Kongresu Przedsiębiorczości, skupiającego sześć największych organizacji pracodawców -  rozwiązaniami, które pozwolą na poprawę kondycji finansów publicznych.

Gdyby rząd je przyjął mógłby zrezygnować z planowanej podwyżki VAT. Pracodawcy mają nadzieję, że ich oferta nie zostanie odrzucona i zapraszają rząd do debaty nad sposobami uzdrowienia finansów publicznych.

Głównym źródłem oszczędności powinno być ograniczanie nieracjonalnych wydatków socjalnych, które są kosztowne, a jednocześnie osłabiają motywację do pracy. Chodzi m.in. o objęcie pracowników służb mundurowych, sędziów i prokuratorów powszechnym systemem emerytalnym, wydłużenie ustawowego wieku emerytalnego i wypłacanie rent tylko osobom niezdolnym do pracy. Kongres proponuje również ograniczenie świadczenia becikowego tylko do ubogich rodzin uprawnionych do zasiłku rodzinnego (oszczędności w 2011 roku wyniosą 0,2 mld zł), oraz zmniejszenie zasiłku pogrzebowego do 2 tys. zł (1,9 mld zł).

O ile podnoszenie podatków jest szkodliwe dla gospodarki, bo zmniejsza poziom prywatnych inwestycji, o tyle poszerzenie bazy podatkowej (upowszechnienie podatków), mimo iż powoduje wzrost obciążeń części podatników, jest dla gospodarki korzystne, ponieważ przyczynia się do bardziej racjonalnej alokacji kapitału. Dlatego zdaniem Kongresu rolnicy powinni płacić podatek dochodowy i składki na ubezpieczenie społeczne na takich samych zasadach jak pozostali przedsiębiorcy, a wsparcie dla najbiedniejszych mieszkańców wsi powinno trafić za pośrednictwem systemu pomocy społecznej w sposób jawny, a nie w formie ukrytej za pośrednictwem systemu ubezpieczeniowego.

Dla przyspieszenia wzrostu gospodarczego niezbędne są też przedsięwzięcia, które obniżą koszty prowadzenia działalności gospodarczej i przyciągną inwestorów zagranicznych. Dlatego Kongres Przedsiębiorczości proponuje usprawnienie systemu stanowienia prawa (z uwzględnieniem procesu konsultacji społecznych), odbiurokratyzowanie gospodarki, zwiększenie sprawności instytucji publicznych obsługujących przedsiębiorców (administracji państwowej i samorządowej, sądownictwa, służby skarbowej, ZUS) oraz dokończenie prywatyzacji, w celu zmniejszenia potrzeb pożyczkowych państwa.

Polecamy: Jak założyć własna firmę

Kongres Przedsiębiorczości rekomenduje też powszechną elektronizację obrotu prawnego, zwiększenie udziału przedsiębiorców prywatnych w realizacji usług publicznych, efektywne wykorzystanie istniejących w Polsce zachęt inwestycyjnych, w tym przede wszystkim środków z funduszy UE, usprawnienie systemu promocji gospodarczej Polski oraz wprowadzenie możliwości rejestracji w trybie on-line różnych form prowadzenia działalności gospodarczej.

Gdy ograniczenie wydatków publicznych, poszerzenie bazy podatkowej, ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej zostaną przez rząd przygotowane i zaplanowane do wejścia w życie, i okaże się, że niezbędne jest czasowe zasilenie budżetu dodatkowymi przychodami, dopiero wtedy i tylko wtedy można rozmawiać o podwyżkach podatków, i to polegających na ujednoliceniu stawek VAT.

Źródło: PKPP Lewiatan

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Kopka

Wiceprezes ds. finansowania rolnictwa i budownictwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK