| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Polska i Ukraina wzmacniają współpracę

Polska i Ukraina wzmacniają współpracę

Wykorzystanie potencjału tkwiącego w sąsiedztwie zapowiedział wicepremier Waldemar Pawlak. 29 września 2010 r. na Politechnice Warszawskiej odbyło się posiedzenie Polsko-Ukraińskiej Międzyrządowej Komisji ds. Współpracy Gospodarczej.

Wicepremier Pawlak podkreślił, że Ukraina jest jednym ze strategicznych partnerów Polski. – Dobre relacje między naszymi krajami obrazuje rosnąca wartość wymiany handlowej – powiedział - Według danych GUS w pierwszej połowie 2010 r. eksport zwiększył się o 13 proc. i wyniósł 1,7 mld dol., natomiast import wzrósł o ponad 87 proc i osiągnął ponad 730 mln dol. – dodał.

Zdaniem wicepremiera okazją do dalszego rozwijania współpracy między naszymi krajami są nadchodzące Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej w 2012 r. – Wspólna realizacja tego projektu to szansa dla polskiego i ukraińskiego biznesu na nowe inwestycje i kontrakty. Dlatego cieszę się, że w obradach Komisji obok przedstawicieli strony rządowej biorą udział też przedsiębiorcy – podkreślił.

Ponadto szef resortu gospodarki przypomniał, że w drugiej połowie przyszłego roku Polska obejmie Prezydencję w UE. – Jednym z naszych priorytetów będzie Partnerstwo Wschodnie i wzmacnianie relacji z krajami Europy Wschodniej, takimi jak Ukraina – powiedział wicepremier Pawlak.

Polecamy: Skończyłeś studia - załóż własny biznes

Międzyrządowej Komisji ds. Współpracy Gospodarczej ze strony polskiej przewodniczył wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak, natomiast ze strony ukraińskiej wicepremier Borys Kolesnikow. Podczas posiedzenia omówiono m.in. kwestie dotyczące polsko-ukraińskiej współpracy w zakresie energetyki, rolnictwa, transportu, sektora finansowo-bankowego oraz ochrony środowiska. Obrady Komisji zakończyły się podpisaniem 30 września 2010 r. protokołu z posiedzenia, w obecności premierów Donalda Tuska i Mykoła Azarowa

Polsko-Ukraińska Międzyrządowa Komisja ds. Współpracy Gospodarczej została powołana na mocy Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Gabinetem Ministrów Ukrainy o współpracy gospodarczej z dnia 4 marca 2005 r. Pierwsze posiedzenie Komisji odbyło się w Kijowie 15 listopada 2006 r.

W ramach Komisji działają grupy robocze ds. handlu i inwestycji, współpracy w sektorze paliwowo-energetycznym, współpracy w dziedzinie turystyki, współpracy w dziedzinie transportu, rynków finansowych, weterynarii, współpracy w zakresie wykorzystania przestrzeni kosmicznej, informacji geoprzestrzennej.

Źródło: MG

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Olga Borkowska

Aplikant adwokacki, specjalista z zakresu postępowania cywilnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK