| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > FED: luźniejsza polityka pieniężna wciąż możliwa

FED: luźniejsza polityka pieniężna wciąż możliwa

Firma Expander podsumowała najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia (20.09-26.09.2010r.) i oceniła, jak będzie się kształtować najbliższa przyszłość na rynkach. Z analizy wynika, iż rosną szanse na dalsze luzowanie polityki pieniężnej w USA.

Zamówienia są dobrym prognostykiem przyszłej produkcji przemysłowej, a ostatnie dane świadczą o możliwym wytraceniu wzrostowego impetu. Dalszy obraz sytuacji w przemyśle nakreśli piątkowa publikacja wskaźnika ISM dla przemysłu.

Pogorszeniu uległy wstępne odczyty wskaźników PMI obliczanych dla Niemiec oraz całej strefy euro. Nadal jednak pozostają znacznie powyżej poziomu 50 punktów, który oddziela etap rozwoju od spowolnienia w sektorze usług i w sektorze przemysłowym. Niższe odczyty indeksów wskazują na wyhamowanie dynamiki wzrostu w tych sektorach w nadchodzących miesiącach. W II kwartale największa europejska gospodarka rozwijała się w najszybszym tempie od 20 lat, stąd obecne gorsze dane to odreagowanie tak dynamicznego wzrostu. Mimo to, wydaje się, że Niemcy nadal pozostaną motorem rozwoju w Europie. Wierzą w to również niemieccy przedsiębiorcy, którzy wciąż pozostają w wybornych nastrojach. Indeks IFO, który mierzy ich sentyment, wzrósł do poziomu 106,9. Tym samym, wskaźnik wspiął się do najwyższego poziomu od lipca 2007 roku.

Giełda w USA reagowała na publikowane dane na przemian wzrostami i spadkami. Ostatecznie indeks S&P500 zakończył tydzień wzrostem o 2,1%, dzięki czemu znajduje się powyżej kluczowego poziomu 1120-1130 punktów. Wyraźne sforsowanie oporu zwiększa prawdopodobieństwo ataku na poziom 1200 punktów. Amerykańskie indeksy akcji były w ubiegłym tygodniu jednymi z najsilniejszych spośród rynków rozwiniętych. Niewielkie poprawy publikowanych wskaźników oraz rosnące prawdopodobieństwo wprowadzenia dodatkowych złagodzeń przez FED wystarczyło by amerykańskie indeksy znalazły się ponownie na drodze do kwietniowych szczytów hossy.

Wzrostom indeksów w USA towarzyszył wzrost cen miedzi, która to znajduje się już w okolicach kwietniowych szczytów. Jest to dobry prognostyk przyszłej koniunktury, gdyż zmiany cen miedzi uznawane są barometr przyszłej sytuacji gospodarczej. 

Zobacz także serwis: Notowania

Indeks WIG z łatwością pokonał opór znajdujący się niewiele ponad granicą 44 000 punktów, tym samym wyznaczył nowy szczyt hossy trwającej od początku 2009 roku. Indeks szerokiego rynku zakończył tydzień wzrostem o 2,2%, natomiast WIG20 wzrósł o 2,7%, co było jednym z lepszych wyników na tle indeksów państw wschodzących. Martwi słaby tydzień indeksu małych i średnich spółek, który zniżkował o 0,2%. Poprawa nastrojów na światowych rynkach sprawia, że również perspektywy co do ostatnich dni września są pozytywne. Jednak jeśli publikacja kolejnych danych nie będzie zwiastować poprawy to rynkowy trend może szybko ulec odwróceniu. Choć w ostatnim tygodniu sukcesem zakończyły się emisje obligacji i bonów skarbowych zarówno w Irlandii, Hiszpanii, Portugalii i Grecji to wraz ze wzrostem obaw problemy mogą szybko powrócić. Możliwym ogniwem odwrotu od ryzyka mogą stać się przede wszystkim kolejne złe doniesienia z Portugalii czy Irlandii.

W ubiegłym tygodniu indeks EMBI Plus Soveriegn Spread przedstawiający zależność pomiędzy długiem rynków wschodzących a oprocentowaniem amerykańskich obligacji wzrósł o 1,1%. Natomiast indeks VIX, który informuje o zmienności indeksu S&P 500 spadł o 1,3%. Wzrosły notowania CDS’ów dla Portugalii, co oznacza większe ryzyko tego kraju. Zmniejszyły się natomiast obawy o sytuację w Grecji. Notowania CDS dla kraju Hellenów spadły bowiem o 10,5% w ciągu ostatniego tygodnia.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

RESET2 Sp. z o.o.

RESET2 Sp. z o.o. istnieje od stycznia 2001 roku i kontynuuje działalność prowadzoną od 1992 roku przez RESET Computer Systems s.c. Spółka zajmuje się tworzeniem oraz wdrażaniem systemów informatycznych, wspomagających zarządzanie firmą. Produkty RESET2 to połączenie bogatych możliwości z łatwą i intuicyjną obsługą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK