| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Handel z barierami

Handel z barierami

Ministerstwo Gospodarki podjęło działania, których celem jest informowanie Komisji Europejskiej o pojawiających się w praktyce barierach w handlu z krajami trzecimi.

Od dnia akcesji Polski do UE, w maju 2004 r., działania polskiej administracji w zakresie dotyczącym eliminacji barier w handlu międzynarodowym są ukierunkowane na informowanie Komisji Europejskiej o zidentyfikowanych utrudnieniach w handlu z krajami trzecimi, które dotykających polskich eksporterów oraz zabieganie w Komisji Europejskiej o podjęcie działań w celu zniesienia tychże barier.

Komisja Europejska w imieniu państw członkowskich UE takie działania podejmuje. Przedkłada także państwom członkowskim UE informacje o swoich działaniach w tym zakresie oraz ich rezultatach. Równolegle polska administracja podejmuje rozmowy bilateralne z poszczególnymi krajami trzecimi m.in. na temat występujących tam barier np. w ramach Międzyrządowych Komisji Gospodarczych, czy tez spotkań bilateralnych na różnym szczeblu, w tym ministerialnym.

Polecamy: Startuj z własnym biznesem dzięki unijnej dotacji

Doświadczenia krajów UE-15 pokazują, że identyfikowanie barier w dostępie do rynku krajów pozaunijnych odbywa się w głównej mierze za pośrednictwem producentów lub eksporterów, którzy na te bariery natrafiają. Taki schemat pozwala na rozpoznanie barier istotnych z punktu widzenia interesów przedsiębiorców danego państwa i umożliwia skoncentrowanie wysiłków administracji na eliminacji konkretnych ograniczeń, które utrudniają dostęp polskich przedsiębiorców do konkretnych rynków krajów trzecich.

Ministerstwo Gospodarki przygotowało formularz służący przekazywaniu informacji o napotykanych barierach w handlu: formularz.

Źródło: MG

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Rybka

www.dekoria.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK