| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Unia podnosi się z kryzysu

Unia podnosi się z kryzysu

Sytuacja gospodarcza krajów Unii Europejskiej ulega stopniowej poprawie, a wzrost nabiera dynamiki. Jednocześnie zarejestrowano zwiększenie się inflacji. 

Odczuwalna jest już od jakiegoś czasu poprawa sytuacji gospodarczej w UE. Wzrost PKB w drugim kwartale 2010 r. był szczególnie wysoki, a jego motorem był - w większym stopniu niż przewidywano - popyt krajowy. Pomimo spodziewanego w drugiej połowie roku spadku tempa wzrostu gospodarczego, przewiduje się nieco lepsze wyniki kwartalne w porównaniu do prognozy wiosennej, dzięki przeniesieniu się pewnej dynamiki wzrostu z drugiego kwartału. Dla całego 2010 r. przewiduje się obecnie wzrost realnego PKB na poziomie 1,8% w UE i 1,7% w strefie euro, co stanowi istotną korektę w górę. Jednak ożywienie gospodarcze jest bardzo kruche z powodu wysoce niepewnych uwarunkowań i niejednolitej sytuacji w poszczególnych państwach członkowskich. Prognoza Komisji co do inflacji w 2010 r. zasadniczo nie uległa zmianie od wiosny - 1,8% w UE i 1,4% w strefie euro.

Dzięki lepszym niż się spodziewano wynikom w pierwszym półroczu, a także utrzymaniu dynamiki wzrostu w kolejnych kwartałach, prognoza wzrostu realnego PKB w 2010 r. wynosi 1,8% w UE i 1,7% w strefie euro (dane skorygowane w górę o około ¾ punktu procentowego w porównaniu do prognozy wiosennej). Ten całościowy wynik opiera się na najnowszych prognozach dla Francji, Hiszpanii, Niderlandów, Niemiec, Polski, Włoch i Zjednoczonego Królestwa, które razem wytwarzają około 80% unijnego PKB. Na poziomie jednostkowym sytuacja jest niejednolita w poszczególnych państwach członkowskich, przy czym gospodarki Niemiec i Polski rejestrują najlepsze wyniki. To nierównomierne ożywienie odzwierciedla różnice w strukturze produkcji, skalę wyzwań dostosowawczych oraz bieżące przywracanie równowagi w ramach UE i strefy euro.

Polecamy: Jakie korzyści dają karty paliwowe

W pierwszej połowie 2010 r. zanotowano umiarkowany wzrost inflacji HICP (zharmonizowany indeks cen konsumpcyjnych), będący skutkiem wzrostu światowych cen surowców, co z kolei spowodowało wzrost cen żywności i energii. Spoglądając w przyszłość, pomimo bieżącej sytuacji na rynkach walutowych i spowodowanego warunkami atmosferycznymi wzrostu cen niektórych artykułów rolnych, spowolnienie gospodarcze, umiarkowany wzrost płac oraz niskie prognozy inflacyjne powinny utrzymać poziom inflacji pod kontrolą. Dla całego 2010 r. inflacja HICP planowana jest na poziomie 1,8% w UE i 1,4% w strefie euro, czyli zasadniczo zgodnie z prognozą wiosenną.

Źródło: PKPP Lewiatan

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Snochowska

Aplikantka radcowska w OIRP w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK