REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Liczba nowych mieszkań wciąż wzrasta

Bartosz Turek
Bartosz Turek
analityk

REKLAMA

REKLAMA

Budownictwo mieszkaniowe w Polsce wciąż idzie do przodu. W sierpniu rozpoczęto budowę o ponad 10% więcej mieszkań niż przed rokiem. Ponadto rosnąca liczba lokali na rynku pierwotnym sprawia, że wzrasta atrakcyjność ofert nowych mieszkań.

W sierpniu liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto, wyniosła 15,2 tys. sztuk, co potwierdza ożywienie rozpoczęte na przełomie 2009 i 2010 roku. Od początku roku rozpoczęto budowę 19% większej liczby mieszkań niż w analogicznym okresie przed rokiem. W tym roku rekordowy był kwiecień z liczbą ponad 20,4 tys. mieszkań. Było to o blisko 5% mniej niż w kwietniu 2008, kiedy to jeszcze na fali hossy rozpoczęto najwięcej budów.

REKLAMA

Coraz więcej budowanych mieszkań

REKLAMA

Dane te potwierdzają, że rynek budowlany wrócił na ścieżkę wzrostu. W następnym miesiącu także można spodziewać się dużej liczby nowych inwestycji. Z analizy Home Broker wynika bowiem, że trzeci i drugi kwartał są najlepszymi okres dla noworozpoczynanych budów. Przeciętnie ich liczba jest bowiem odpowiednio o blisko 30 i 20% wyższa od średniej w danym roku.

W sierpniu deweloperzy rozpoczęli budowę 43% więcej mieszkań niż rok wcześniej. Z jednej strony jest to pozytywny czynnik dla kupujących, którzy mogą wybierać z rosnącej puli sprzedawanych mieszkań. Z drugiej jednak wśród ekspertów wzrastają obawy o wystąpienie sytuacji nadpodaży na tym rynku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdecydowanie lepsze dane o pozwoleniach

W sierpniu po raz pierwszy tak zdecydowanie poprawiła się liczba mieszkań, na które wydano pozwolenia. W sierpniu na całym rynku było ich o 9,9% więcej niż rok wcześniej, w przypadku deweloperów wzrost ten osiągnął natomiast poziom 5,4%. W sumie w sierpniu wydano pozwolenia na budowę 16,3 tys. lokali. Jest to o 13,4% więcej niż średnia dla ostatnich 12 miesięcy.

Zobacz także: Rynek nieruchomości

O jedną trzecią mniej gotowych lokali

Cały czas GUS publikuje słabe dane w obszarze mieszkań oddanych do użytku. W oczywisty sposób jest to pokłosie zahamowania nowych budów w okresie kryzysu. W sierpniu było to 10,8 tys. lokali, o 6,3% mniej niż przed rokiem, ale o 6,4% więcej niż w lipcu br. Wyraźne polepszenie powinno być jednak widoczne już w kolejnym kwartale. Czwarty kwartał jest okresem sezonowego wzrostu liczby oddawanych mieszkań.

Krakowscy deweloperzy mocno walczą o kupujących

Do tej pory jedynie w Warszawie deweloperzy oferowali lokale w średniej cenie niższej, niż obowiązująca na rynku wtórnym. W bieżącym miesiącu do stolicy dołączył także Kraków. Wynika to z wprowadzania nowych inwestycji do sprzedaży. Rosnąca podaż mieszkań wprowadzanych do sprzedaży, na wczesnych etapach zaawansowania robót budowlanych, systematycznie przedkłada się bowiem na obniżanie przeciętnych cen ofertowych na rynku pierwotnym. Takie działanie ma rekompensować podejmowanie wyższego ryzyka przy zakupie nieruchomości na przykład na etapie dziury w ziemi.

Polecamy: Tanie mieszkanie

Porównanie cen mieszkań na rynku wtórnym i pierwotnym

Miasto

Średnia ofertowa cena m kw. mieszkania

Na rynku pierwotnym

Na rynku wtórnym

Różnica

Bydgoszcz

5 116 zł

4 269 zł

846 zł

Kraków

7 465 zł

7 903 zł

-438 zł

Łódź

5 597 zł

4 579 zł

1 019 zł

Poznań

7 519 zł

6 227 zł

1 292 zł

Trójmiasto

7 132 zł

6 851 zł

281 zł

Warszawa

9 128 zł

9 347 zł

-219 zł

Wrocław

7 337 zł

6 970 zł

367 zł

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA