| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Ceny spadają

Ceny spadają

Sierpień br., w stosunku do tego samego okresu w roku ubiegłym, nie przyniósł zmiany wskaźnika cen towarów i usług - wyniósł on 2%. Taka sama wartość pojawiła się w lipcu. Porównując miesiące mamy do czynienia z deflacją, czyli spadkiem cen o 0,4 proc. - podał GUS.

Nie sprawdziły się prognozy, że w związku z powodzią i niską podażą zbóż na świecie latem gwałtownie wzrosną ceny żywności. Sierpień był drugim z kolei miesiącem br., w którym żywność potaniała o 1,6 proc. wobec 1,2 proc. w lipcu. Mniej płaciliśmy za warzywa, owoce, jaja, ryż, mięso wołowe i cielęce. Podrożał natomiast cukier, drób, mąka, sery i masło. Największy wpływ na inflację w sierpniu miały właśnie obniżki cen żywności, a także odzieży i obuwia. To głównie dzięki tańszej żywności odnotowaliśmy w lipcu i sierpniu deflację. W skali roku natomiast żywność podrożała o 2,3 proc., ale nie przełożyło się to na wzrost inflacji.

W najbliższych miesiącach inflacja jednak przyspieszy, ale utrzyma się poniżej 2,5 proc., czyli celu inflacyjnego Rady Polityki Pieniężnej. Jeśli wzrost gospodarczy w UE i na świecie będzie się utrwalał, to większy będzie także popyt na surowce, w tym na ropę naftową. Ich ceny poszybują w górę, co odbije się na cenach towarów i usług konsumpcyjnych.

Polecamy: Jak nastroje przedsiębiorców wpływają na rynek

Dlatego jeszcze w tym roku możemy się spodziewać podwyżki stóp procentowych. Firmy, które już spłacają kredyty, zapłacą wyższe raty, wzrosną ich koszty finansowe i spadnie rentowność. Natomiast przedsiębiorstwa, które planowały sięgnięcie po kredyty, zrezygnują zapewne z tego, koncentrując się na wykorzystaniu środków własnych.

Źródło: PKPP Lewiatan

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Ratajczak Adwokaci

Kancelaria Adwokacka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »