| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Eksport musi zwolnić

Eksport musi zwolnić


Saldo rachunku bieżącego w lipcu br. wyniosło 1,539 mld euro i miało wartość ujemną. Eksport wzrósł o 16% w stosunku do poprzedniego roku - wynika z raportu NBP. Co dzieje się z eksportem?

W lipcu br. deficyt obrotów bieżących był najwyższy od półtora roku. To głównie efekt osłabienia eksportu, który stracił impet. Jeszcze w czerwcu rósł, licząc w euro w tempie prawie 30 proc. Zadyszka eksportu w lipcu może być pierwszym sygnałem, że nasi eksporterzy zaczynają odczuwać skutki spowolnienia tempa ożywienia w gospodarce światowej.

W lipcu po dwóch miesiącach silnych wzrostów zmniejszył się eksport Niemiec, spadły tam też zamówienia w przemyśle. To złe wiadomości dla polskich eksporterów. Trudno im będzie utrzymać dynamikę eksportu z pierwszej połowy 2010 r. Chociaż w tym samym czasie w handlu zagranicznym nieznacznie spadł udział eksportu do Niemiec z 26,6 proc. do 25,6 proc. i wzrósł eksport do krajów rozwijających się. To świadczy o tym, że polskie firmy w okresie spowolnienia gospodarczego skutecznie próbują szukać rynków zbytu w innych państwach. W najbliższych miesiącach nie ma jednak co liczyć na przyspieszenie tempa wzrostu gospodarczego u innych naszych partnerów handlowych.

Polecamy: Jak zawierać kontrakt eksportowy

Dlatego deficyt w wymianie towarowej, przy stosunkowo wysokim imporcie, będzie się pogłębiał. Eksport netto nie będzie miał już tak pozytywnego wpływu na tempo wzrostu PKB. Wzrost gospodarczy pociągnie przede wszystkim konsumpcja wewnętrzna. Być może ożywią się wreszcie inwestycje, zwłaszcza przedsiębiorstw.

Źródło: PKPP Lewiatan

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Dittmajer

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK