| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Orlen wśród największych

Orlen wśród największych

PKN Orlen oraz Mol to dwa przedsiębiorstwa z branży energetycznej, które pozostają liderami rankingu największych firm Europy Środkowej. Nagroda dla najlepszej firmy środkowoeuropejskiej według CE TOP 500 powędrowała do węgierskiego Gedeon Richter działającego na rynku farmaceutycznym.

Według czwartej edycji raportu Deloitte CE TOP 500, informacje dotyczące pierwszego kwartału 2010 roku wskazują na stopniowe ożywienie gospodarcze, czego - po roku gwałtownych spadków - dowodzą odnotowane już wzrosty przychodów spółek. Ma to miejsce w większości krajów i sektorów, chociaż dynamika rynku wśród branż takich jak Technologia, Media i Telekomunikacja (TMT) wskazuje, że od reguły tej istnieją wyjątki. Ważną rolę we wsparciu ożywienia odgrywa kilka czynników, w tym pakiety stymulacyjne rządów państw zachodnich oraz organizacji międzynarodowych, działania krajowe mające na celu redukcję deficytów budżetowych bardziej korzystny kurs walutowy oraz programy dla firm, których celem jest usprawnienie oraz modernizacja działalności.

Ogólna suma przychodów największych firm Europy Środkowej w roku 2009, wyrażona w euro, spadła o 21% w porównaniu z rokiem 2008. Jest to efekt zarówno światowego kryzysu, jak i deprecjacji lokalnych walut. Prawie 80% firm odnotowało średni spadek dochodów na poziomie 18%. Zaledwie 90 największych przedsiębiorstw odnotowało przychody wyższe, średnio o 8%, niż w roku 2008.

Polecamy: Jak nastroje przedsiębiorców wpływają na rynek

W tym roku, podobnie jak w poprzednich, pod względem łącznej wielkości przychodów na liście dominują firmy energetyczne. W pierwszej dziesiątce poza PKN Orlen i Mol znalazły się również CEZ, Naftogaz, PGE i PGNiG. Świetną pozycję zajął Fiat Auto Poland, który przeskoczył z miejsca 20 w ubiegłorocznej edycji rankingu na miejsce 7 w tym roku. Pozycję lidera wśród firm ubezpieczeniowych nadal utrzymuje PZU, a branży bankowej przewodzi PKO BP, który wyprzedził węgierski OTP Bank.

Raport prezentuje 500 wiodących firm w regionie oraz analizuje trendy w podziale na kraje i sektory, aby zilustrować szersze otoczenie biznesowe i ekonomiczne, do którego przystosowują się liderzy biznesu oraz w którym funkcjonują.

Źródło: Deloitte

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Stillwell Polska Sp. z o.o.

Stillwell Polska Sp. z o.o. jest nowoczesną firmą prawniczą zajmującą się obsługą prawną przedsiębiorstw a także sprzedażą gotowych spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK