| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Bezrobocie spadło

Bezrobocie spadło

Stopa bezrobocia na koniec sierpnia spadła w porównaniu do lipca br. o 0,1 pkt proc. i wynosi obecnie 11,3 proc. - szacuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. W ubiegłym miesiącu bezrobocie spadło w dziewięciu województwach - najsilniej w łódzkim i wielkopolskim (o 0,2 pkt proc.), wzrosło tylko w województwie mazowieckim o 0,1 pkt proc.

W sierpniu br. zmniejszyła się o 2,5 tys. liczba zgłoszonych do urzędów pracy wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej. Pracodawcy zgłosili 87,9 tys. ofert pracy. W ubiegłym roku było podobnie. W sierpniu 2009 r. pracodawcy mieli o 0,9 tys. więcej ofert niż miesiąc wcześniej. Spadek liczby wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej odnotowano w jedenastu województwach, przy czym najsilniejszy w świętokrzyskim (o 18,8 proc.). Wzrost wystąpił w pozostałych województwach, najmocniejszy w lubuskim (o 12,9 proc.

„Zwykle IV kwartał roku przynosi wzrost stopy bezrobocia. Najbardziej widoczny jest w listopadzie, kiedy kończą się prace sezonowe w rolnictwie i ogrodnictwie. W tym roku pozytywnym zjawiskiem jest jednak to, że w sierpniu drastycznie nie przybyło bezrobotnych absolwentów, chociaż jedynie co 6 trafiający do agencji pośrednictwa pracy, znajduje zatrudnienie. Dzieje się tak, bo brak im doświadczenia oraz właściwego i oczekiwanego wykształcenia. Zmalała także emigracja zarobkowa ludzi młodych (spadek o 1/3). W tym przypadku duże znaczenie odegrały 324 mln zł przekazane z funduszu pracy na programy aktywizacyjne bezrobotnych do 25 roku życia.

Przeczytaj: Czym się różni umowa zlecenia od umowy o pracę

Pracodawcy zgłosili w ubiegłem miesiącu mniej ofert pracy do urzędów zatrudnienia. Jednakże ogólna liczba ofert na rynku utrzymuje się na wysokim poziomie. W niektórych branżach obserwujemy wzrost zapotrzebowania na nowych pracowników. Dotyczy to handlu, budownictwa, nieruchomości, sektora publicznego, transportu i logistyki. W dalszym ciągu jest ogromny popyt na specjalistów branży IT. Nowe miejsca pracy powstają w centrach outsourcingowych. Sytuacja na rynku pracy uległa w porównaniu do roku ubiegłego znacznej poprawie i są uzasadnione podstawy do optymizmu w kolejnych miesiącach” – dodaje Monika Zakrzewska ekspert PKPP Lewiatan.

Źródło: Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grupa TENSE

Interaktywna agencja reklamowa – specjalista w zakresie inbound marketingu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK