| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Bezrobocie spadło

Bezrobocie spadło

Stopa bezrobocia na koniec sierpnia spadła w porównaniu do lipca br. o 0,1 pkt proc. i wynosi obecnie 11,3 proc. - szacuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. W ubiegłym miesiącu bezrobocie spadło w dziewięciu województwach - najsilniej w łódzkim i wielkopolskim (o 0,2 pkt proc.), wzrosło tylko w województwie mazowieckim o 0,1 pkt proc.

W sierpniu br. zmniejszyła się o 2,5 tys. liczba zgłoszonych do urzędów pracy wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej. Pracodawcy zgłosili 87,9 tys. ofert pracy. W ubiegłym roku było podobnie. W sierpniu 2009 r. pracodawcy mieli o 0,9 tys. więcej ofert niż miesiąc wcześniej. Spadek liczby wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej odnotowano w jedenastu województwach, przy czym najsilniejszy w świętokrzyskim (o 18,8 proc.). Wzrost wystąpił w pozostałych województwach, najmocniejszy w lubuskim (o 12,9 proc.

„Zwykle IV kwartał roku przynosi wzrost stopy bezrobocia. Najbardziej widoczny jest w listopadzie, kiedy kończą się prace sezonowe w rolnictwie i ogrodnictwie. W tym roku pozytywnym zjawiskiem jest jednak to, że w sierpniu drastycznie nie przybyło bezrobotnych absolwentów, chociaż jedynie co 6 trafiający do agencji pośrednictwa pracy, znajduje zatrudnienie. Dzieje się tak, bo brak im doświadczenia oraz właściwego i oczekiwanego wykształcenia. Zmalała także emigracja zarobkowa ludzi młodych (spadek o 1/3). W tym przypadku duże znaczenie odegrały 324 mln zł przekazane z funduszu pracy na programy aktywizacyjne bezrobotnych do 25 roku życia.

Przeczytaj: Czym się różni umowa zlecenia od umowy o pracę

Pracodawcy zgłosili w ubiegłem miesiącu mniej ofert pracy do urzędów zatrudnienia. Jednakże ogólna liczba ofert na rynku utrzymuje się na wysokim poziomie. W niektórych branżach obserwujemy wzrost zapotrzebowania na nowych pracowników. Dotyczy to handlu, budownictwa, nieruchomości, sektora publicznego, transportu i logistyki. W dalszym ciągu jest ogromny popyt na specjalistów branży IT. Nowe miejsca pracy powstają w centrach outsourcingowych. Sytuacja na rynku pracy uległa w porównaniu do roku ubiegłego znacznej poprawie i są uzasadnione podstawy do optymizmu w kolejnych miesiącach” – dodaje Monika Zakrzewska ekspert PKPP Lewiatan.

Źródło: Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Wiśniewski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK