| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Zmiana systemu płatności za składowanie odpadów

Zmiana systemu płatności za składowanie odpadów

Od przyszłego roku będą obowiązywały jedynie cztery stawki w systemie opłat za składowanie odpadów. Rozwiązanie to może przyczynić się do ograniczenia możliwości manipulacji klasyfikacją odpadów.

PKPP Lewiatan z zadowoleniem przyjęła nowe stanowisko Ministerstwa Środowiska odnośnie sposobu naliczania opłat za umieszczenie odpadów na składowisku. Projekt rozporządzenia upraszcza postępowanie oraz ogranicza możliwości manipulowania przez firmy klasyfikacją odpadów, tak aby uiszczać niższe opłaty.

Oznacza to jednak w zależności od rodzaju odpadu podniesienie, jak i obniżenie jednostkowego kosztu składowania względem stawek obowiązujących obecnie.

Proponowane w projekcie zmiany spowodują poważne konsekwencje ekonomiczne dla niektórych przedsiębiorców. Najlepszym tego przykładem jest znaczne podniesienie stawki opłat dla fosfogipsów, czyli odpadów powstałych przy produkcji kwasu fosforowego.

Polecamy: Jak rozpocząć działalność w formie spółki cywilnej

Z drugiej strony projekt rozporządzenia znacząco obniża stawki opłat za składowanie m.in. kilku rodzajów wysokokalorycznych odpadów (np. tworzyw sztucznych, tekstyliów, rozpuszczalników, olejów) stosowanych jako składniki wzbogacające paliwa alternatywne. To może z kolei doprowadzić do niekorzystnych z punktu widzenia środowiska zmian, gdyż stwarza zachęty ekonomiczne dla przedsiębiorców do umieszczania odpadów na składowiskach zamiast ich ponownego wykorzystania.

Źródło: PKPP Lewiatan

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Finesia Consulting Sp. z o.o.

Usługi księgowe i kadrowo-płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK