| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > ZAiKS musi zmienić zasady dotyczące umów z artystami

ZAiKS musi zmienić zasady dotyczące umów z artystami

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nakazał ZAiKS skrócenie sześciomiesięcznego okresu wypowiedzenia ze skutkiem na koniec roku kalendarzowego w przypadku rezygnacji przez artystę z powierzenia  praw do swojej twórczości.

Stowarzyszenie ZAiKS utrudniając autorom rozwiązanie umowy, mogło ograniczać konkurencję - uznała prezes UOKiK, wydając decyzję równolegle na podstawie prawa polskiego i unijnego. Stowarzyszenie zobowiązało się do zmiany zakwestionowanych zasad.

Praktyka, którą zakwestionowała prezes UOKiK, dotyczy zarówno twórców będących członkami stowarzyszenia, jak i niemających takiego statusu. Jak wykazało prowadzone postępowanie, zgodnie z uchwałą Rady Stowarzyszenia ZAiKS mogli oni zrezygnować z powierzenia praw Stowarzyszeniu z sześciomiesięcznym okresem wypowiedzenia, ze skutkiem na koniec roku kalendarzowego. Oznacza to, że okres pomiędzy wypowiedzeniem a rozwiązaniem umowy mógł wynieść w niektórych przypadkach nawet półtora roku" - czytamy w komunikacie UOKiK.

Wszystkie najważniejsze informacje dotyczące Prawa autorskiego znajdziesz tutaj>>

Zdaniem prezes UOKiK zastosowanie tak długiego terminu wypowiedzenia mogło ograniczać konkurencję na rynku zbiorowego zarządzania prawami autorskimi do utworów muzycznych i słowno-muzycznych. Zakwestionowane zasady rezygnacji przez autora z usług ZAiKS ograniczały - zdaniem szefowej Urzędu - autorom możliwość wyboru w rozsądnym terminie innej metody zarządzania ich prawami, jeżeli uznaliby, że ZAiKS działa nieefektywnie, bądź w przypadku pojawienia się podmiotu oferującego lepsze warunki niż Stowarzyszenie.

Więcej: Prawo autorskie: ZAiKS musi zmienić zasady dotyczące umów z artystami

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Krzysztofik

Dyrektor zarządzający 2Sisters PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK