| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Jakie mamy długi?

Jakie mamy długi?

Jeszcze ponad 2 miesiące pozostały do II Ogólnopolskiego Dnia bez Długów. To wystarczająco długo, aby przypomnieć sobie, komu i ile pieniędzy jesteśmy winni i do 17 listopada ułożyć swój własny kalendarz spłat. A jest co spłacać. W pierwszym półroczu 2010 r. zaległości Polaków obsługiwane przez największą firmę windykacyjną wyniosły niemal 8 mld zł.

Już po raz drugi 17 listopada obchodzić będziemy Ogólnopolski Dzień bez Długów, który ma być okazją do oddawania nawet najmniejszych pożyczonych kwot, nie kupowania „na zeszyt” i nie zadłużania się ponad miarę. Dzień ten będzie również szansą na uświadomienie dłużnikom korzyści, jakie mogą osiągnąć dzięki dobrowolnej spłacie zobowiązań oraz argumentem w dyskusji na temat rozsądnego zaciągania zobowiązań.

Społeczeństwo polskie znalazło się w nowym położeniu, wymuszonym sytuacją gospodarczą i zmianami na rynku kredytowym. Głośny stał się problem zaciągania zobowiązań przekraczających możliwości portfela czy pogorszenia się sytuacji finansowej w wyniku spowolnienia gospodarczego. Niesprzyjająca sytuacja rynkowa i zaostrzenie polityki kredytowej przez banki spowodowało stały wzrost długów Polaków i liczby osób, które utraciły płynność finansową. Za tymi zjawiskami nie szło jednak wsparcie dla społeczeństwa w postaci wiedzy, która pozwoliłaby uniknąć pułapki niespłacanych długów i pokazała, jak odpowiedzialnie się zadłużać. Między innymi z tych powodów I Ogólnopolski Dzień bez Długów w 2009 roku spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem Polaków, w tym samych zadłużonych. W ankiecie internetowej przeprowadzonej z okazji I Ogólnopolskiego Dnia bez Długów, aż 63 proc. ankietowanych osób uznało inicjatywę za potrzebny i ważny element w promocji postawy rzetelnego spłacania zadłużenia. Do uregulowania swojego długu w ratach przekonało się w listopadzie ubiegłego roku ponad 13 tys. osób zadłużonych, których zaległości obsługiwane były przez największą polska firmę windykacyjną KRUK S.A. To o ponad 5 tys. osób więcej niż średnio. 

Polecamy serwis Windykacja

II Ogólnopolski Dzień bez Długów jest częścią kampanii edukacyjnej „Nasze Długi”. To pierwsza tego typu akcja w Polsce, która miała swoją inaugurację we wrześniu 2009 roku. Jej celem jest podniesienie świadomości społeczeństwa w zakresie zarządzania własnymi finansami, odpowiedzialnego zadłużania się oraz konstruktywnego radzenia sobie w przypadku kłopotów ze spłatą zadłużenia. Za pośrednictwem udostępnionej w ramach akcji strony www.Naszedlugi.pl przez cały rok uzyskać można pomoc w rozwiązaniu problemu zadłużenia, a także skorzystać z porad dotyczących możliwości spłaty długu i negocjacji z wierzycielem. Patronat merytoryczny nad kampanią „Nasze Długi” objęły najważniejsze instytucje zaangażowane w edukację rynku w zakresie finansów osobistych: Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce, Stowarzyszenie Konsumentów Polskich oraz Centrum Badań nad Zachowaniami Ekonomicznymi.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Majszak

Ekspert z zakresu odszkodowań i ubezpieczeń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK