| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Polsko-szwajcarska współpraca gospodarcza

Polsko-szwajcarska współpraca gospodarcza

Pierwsze półrocze 2010 r. pokazało znaczny rozwój współpracy gospodarczej pomiędzy Polską a Szwajcarią. Polski eksport osiągnął wartość 488,3 mln euro (wzrost o 30 proc.), a import ze Szwajcarii – ponad 528 mln eur (wzrost o 7 proc.).

Podczas swojej ostatniej wizyty w Szwajcarii wicepremier Waldemar Pawlak spotkał się z prezydent Leuthard. Podczas rozmowy wicepremier podkreślił znaczenie Polski w Unii Europejskiej i w Europie Środkowo-Wschodniej. – Jako jedyny kraj UE odnotowaliśmy w 2009 r. wzrost gospodarczy. Jesteśmy też liderem naszego regionu, z 25 proc. jego populacji i 1/3 PKB. To tylko niektóre z atutów Polski jako partnera gospodarczego – powiedział.

Prezydent Doris Leuthard przypomniała z kolei o rozwiązaniach, które pomogły zarówno Polsce jak i Szwajcarii zniwelować skutki kryzysu gospodarczego. – Zauważyliśmy, że Polska pomyślnie przeszła kryzys. Podobnie Szwajcaria, której udało się zachować płynność finansową pomimo rozbudowanego systemu bankowego – zauważyła. – Polsce bardzo pomógł niski kurs złotego, dzięki któremu nasz eksport spadał dużo wolniej niż import – powiedział wicepremier Pawlak.

Polecamy: Jak rozpocząć działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej

Struktura eksportu ulega zmianie. Coraz większą wartość i udział mają wyroby przetworzone i zaawansowane technicznie. Wśród grup towarów eksportowanych do Szwajcarii dominują maszyny, aparaty i elektronika, pojazdy, a także tekstylia, ubrania i obuwie. W imporcie ze Szwajcarii znajdują się wyroby chemiczne, maszyny, aparaty i elektronika, metale i wyroby metalowe oraz instrumenty precyzyjne, zegarki i biżuteria.

Źródło: MG

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Igor Klimkowski

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »