| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Polsko-szwajcarska współpraca gospodarcza

Polsko-szwajcarska współpraca gospodarcza

Pierwsze półrocze 2010 r. pokazało znaczny rozwój współpracy gospodarczej pomiędzy Polską a Szwajcarią. Polski eksport osiągnął wartość 488,3 mln euro (wzrost o 30 proc.), a import ze Szwajcarii – ponad 528 mln eur (wzrost o 7 proc.).

Podczas swojej ostatniej wizyty w Szwajcarii wicepremier Waldemar Pawlak spotkał się z prezydent Leuthard. Podczas rozmowy wicepremier podkreślił znaczenie Polski w Unii Europejskiej i w Europie Środkowo-Wschodniej. – Jako jedyny kraj UE odnotowaliśmy w 2009 r. wzrost gospodarczy. Jesteśmy też liderem naszego regionu, z 25 proc. jego populacji i 1/3 PKB. To tylko niektóre z atutów Polski jako partnera gospodarczego – powiedział.

Prezydent Doris Leuthard przypomniała z kolei o rozwiązaniach, które pomogły zarówno Polsce jak i Szwajcarii zniwelować skutki kryzysu gospodarczego. – Zauważyliśmy, że Polska pomyślnie przeszła kryzys. Podobnie Szwajcaria, której udało się zachować płynność finansową pomimo rozbudowanego systemu bankowego – zauważyła. – Polsce bardzo pomógł niski kurs złotego, dzięki któremu nasz eksport spadał dużo wolniej niż import – powiedział wicepremier Pawlak.

Polecamy: Jak rozpocząć działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej

Struktura eksportu ulega zmianie. Coraz większą wartość i udział mają wyroby przetworzone i zaawansowane technicznie. Wśród grup towarów eksportowanych do Szwajcarii dominują maszyny, aparaty i elektronika, pojazdy, a także tekstylia, ubrania i obuwie. W imporcie ze Szwajcarii znajdują się wyroby chemiczne, maszyny, aparaty i elektronika, metale i wyroby metalowe oraz instrumenty precyzyjne, zegarki i biżuteria.

Źródło: MG

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Michał Poła

Analityk New World Alternative Investment.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »