| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Zmiany w ustawie o podatku akcyzowym na wyroby tytoniowe

Zmiany w ustawie o podatku akcyzowym na wyroby tytoniowe

Ministerstwo Finansów przygotowało założenia do projektu ustawy z dn. 21 lipca 2010 r. o podatku akcyzowym na wyroby tytoniowe. Cechują się one brakiem spójności i mogą stać się źródłem nieefektywnych rozwiązań - ocenia PKPP Lewiatan.

Ministerstwo Finansów zmieniło pierwotne założenia do ustawy w kwestii skali podwyżki akcyzy. W dokumencie z 31 marca 2010 r. zaproponowało podwyżkę stawki kwotowej o 1,8% (ze 146,83 zł do 149,59 zł za 1000 papierosów). W konsultacjach branża tytoniowa wyraziła poparcie dla takiego poziomu i formy podwyżki. W dokumencie z 21 lipca 2010 r. MF znacznie podwyższyło proponowaną stawkę kwotową akcyzy ze 146,83 zł do 157,90 zł, co oznacza wzrost o 7,5%. Ten poziom podwyżki nie był już konsultowany z branżą.

W oficjalnych wypowiedziach resort nie informuje jednak opinii publicznej i rządu o podwyżce 7,5%, ale o ogólnej podwyżce 4%. Według Ministerstwa podwyższenie stawki kwotowej akcyzy o 7,5% przełoży się na ogólny wzrost obciążenia akcyzowego średniej ceny o 4%. Przyjmowana do wyliczeń średnia cena jest jednak zaniżona w stosunku do faktycznych cen rynkowych - 8,28 zł wobec faktycznych 8,90 zł. Biorąc do wyliczeń cenę 8,90 zł, obciążenie ogólne nową akcyzą wzrośnie o ponad 7%, a nie 4% jak wylicza Ministerstwo.

Polecamy: Jak rozpocząć działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej

Doświadczenia ostatnich lat pokazują, że nadmierne podwyżki akcyzy nie przynoszą dodatkowych wpływów budżetowych (np. w 2006 r., mimo kilkunastoprocentowej podwyżki akcyzy na papierosy, do budżetu wpłynęło o 500 mln zł mniej niż zakładano, podobnie w 2008 r. - do budżetu trafiło o 1,4 mld zł mniej z akcyzy od wyrobów tytoniowych). Z doświadczeń ubiegłych lat wynika więc, że przyjęcie proponowanej przez MF podwyżki nie gwarantuje zwiększenia wpływów budżetowych, za to z całą pewnością grozi dewastacją rynku tytoniowego w Polsce.

MF mogłoby zastosować niższą podwyżkę akcyzy na papierosy, a zamiast tego użyć innych narzędzi generowania dodatkowych wpływów m.in. zaostrzenie walki z szarą strefą.

Źródło: PKPP Lewiatan

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Duże Odszkodowania

Kancelaria odszkodowawcza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK