| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Kosztowny wzrost podatku VAT

Kosztowny wzrost podatku VAT

Wraz ze wzrostem podatku VAT część przedsiębiorców będzie musiała ponieść dodatkowe koszty. W szczególności wzrosną jednorazowe wydatki administracyjne i informatyczne.

„W czwartym kwartale 2010 roku firmy poniosą znaczące jednorazowe wydatki na pokrycie kosztów administracyjnych i informatycznych, które obniżą ich rentowność sprzedaży. Wydatki te związane będą z koniecznością wprowadzenia nowych stawek do systemów informatycznych i rozmieszczenia na produktach metek towarowych oraz z drukiem i upowszechnieniem nowych cenników. Koszty te mogą być szczególnie wysokie w przypadku sieci firm handlowych i obniżyć marże na sprzedaży o ok. 0,4-0,5 pkt proc., w przypadku nie zmieniania z tego tytułu cen detalicznych. W wartościach bezwzględnych szacujemy te koszty w każdej sieci handlowej na ok. 0,8-1,5 mln złotych, w zależności od wielkości sieci, z czego większość przypada na wizyty serwisantów do tysięcy kas na terenie całego kraju” – komentuje Jacek Adamski, dyrektor Departamentu Ekonomicznego PKPP Lewiatan.

Polecamy: Jak założyć własną firmę

W dużych tarapatach znajdą się firmy realizujące wieloletnie umowy na usługi po wygranych przetargach w ramach zamówień publicznych. Podwyżka VAT nie prowadzi w Polsce do automatycznej waloryzacji cen brutto w takich umowach, chyba że taka ewentualność, co jest bardzo rzadkie, została przewidziana w specyfikacji warunków zamówienia i samej umowie. Niskie marże zapisane w takich umowach mogą nie wystarczyć dla pokrycia zwiększonych kosztów realizacji usług i prowadzić do trwałej nierentowności wykonawców. Egzystencja kilku tysięcy firm zatrudniających łącznie około 600 000 osób może być po 1 stycznia 2011 roku poważnie zagrożona. Niewykluczone są zwolnienia pracowników. Dotyczy to firm działających w usługach profesjonalnego utrzymania czystości, cateringowych, budowlanych, ochrony mienia oraz utrzymania nieruchomości.

Źródło: PKPP Lewiatan

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bogacz Bartoszewicz Kancelaria Radców Prawnych

Obsługa prawna klientów indywidualnych i przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »