| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Kosztowny wzrost podatku VAT

Kosztowny wzrost podatku VAT

Wraz ze wzrostem podatku VAT część przedsiębiorców będzie musiała ponieść dodatkowe koszty. W szczególności wzrosną jednorazowe wydatki administracyjne i informatyczne.

„W czwartym kwartale 2010 roku firmy poniosą znaczące jednorazowe wydatki na pokrycie kosztów administracyjnych i informatycznych, które obniżą ich rentowność sprzedaży. Wydatki te związane będą z koniecznością wprowadzenia nowych stawek do systemów informatycznych i rozmieszczenia na produktach metek towarowych oraz z drukiem i upowszechnieniem nowych cenników. Koszty te mogą być szczególnie wysokie w przypadku sieci firm handlowych i obniżyć marże na sprzedaży o ok. 0,4-0,5 pkt proc., w przypadku nie zmieniania z tego tytułu cen detalicznych. W wartościach bezwzględnych szacujemy te koszty w każdej sieci handlowej na ok. 0,8-1,5 mln złotych, w zależności od wielkości sieci, z czego większość przypada na wizyty serwisantów do tysięcy kas na terenie całego kraju” – komentuje Jacek Adamski, dyrektor Departamentu Ekonomicznego PKPP Lewiatan.

Polecamy: Jak założyć własną firmę

W dużych tarapatach znajdą się firmy realizujące wieloletnie umowy na usługi po wygranych przetargach w ramach zamówień publicznych. Podwyżka VAT nie prowadzi w Polsce do automatycznej waloryzacji cen brutto w takich umowach, chyba że taka ewentualność, co jest bardzo rzadkie, została przewidziana w specyfikacji warunków zamówienia i samej umowie. Niskie marże zapisane w takich umowach mogą nie wystarczyć dla pokrycia zwiększonych kosztów realizacji usług i prowadzić do trwałej nierentowności wykonawców. Egzystencja kilku tysięcy firm zatrudniających łącznie około 600 000 osób może być po 1 stycznia 2011 roku poważnie zagrożona. Niewykluczone są zwolnienia pracowników. Dotyczy to firm działających w usługach profesjonalnego utrzymania czystości, cateringowych, budowlanych, ochrony mienia oraz utrzymania nieruchomości.

Źródło: PKPP Lewiatan

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Piszcz i Wspólnicy sp.k.

Wszechstronne usługi dla biznesu, samorządów oraz jednostek administracji publicznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK